Menstruace pro někoho kontroverzní téma, ač jde o přirozenou a důležitou součást života nejen ženy. Mnoho žen vůbec netuší, jak probíhá, jak vypadá zdravé menstruační krvácení a jaké jsou patologie menstruačního cyklu. Pojďme to napravit.
Menstruace pro někoho kontroverzní téma, ač jde o přirozenou a důležitou součást života nejen ženy. Mnoho žen vůbec netuší, jak probíhá, jak vypadá zdravé menstruační krvácení a jaké jsou patologie menstruačního cyklu. Pojďme to napravit.
Menstruace je pravidelné měsíční krvácení spojené s odchodem děložní sliznice – endometria, děložního sekretu – hlenu, neoplodněného vajíčka a jeho obalu – folikulu.
Běžně se uvádí jako „zdravá délka“ menstruační periody počet 28 dnů +- 3 dny maximálně 7, nicméně každá žena je jiná a při řešení potíží s cyklem je vždy potřeba zohlednit více charakteristik, abychom mohli vyvodit závěry.
Stres, nemoc nebo cokoliv co vyvede naše tělo a tím i hormonální systém z rovnováhy se může projevit jako opožděná ovulace, což prodlouží menstruační cyklus.
Krátká perioda bývá problém zejména proto, že bývá často způsobena nedostatečnou luteální – poovulační – fází a tedy nemůže dojít k úspěšnému zahnízdění oplodněného vajíčka.
Pro kontrolu, jak váš cyklus probíhá je naprosto skvělá symptotermální metoda, která kombinuje sledování symptomů – hlen, kvalitativní změny na děložním čípku a případně také další znaky jako pocity, napětí v prsou atd. – a bazální teploty – teploty, kterou má tělo ráno po probuzení před tím, než vstaneme z postele. Více se můžete dozvědět třeba zde.
Kvalita menstruační krve je u každé ženy jiná a mění se také v průběhu života. Může jí ovlivnit dokonce i stres nebo nemoc. Vše záleží zaprvé na tom, jak hodně naroste děložní sliznice, jejíž výška určuje případnou schopnost uhnízdění oplodněného vajíčka, potažmo prosperitu těhotenství a dále na tom, jakým způsobem dochází k odlučování sliznice děložní.
U někoho jde o náhlé stažení cév a kontrakce, které můžou být dokonce bolestivé a ne nepodobné kontrakcím u porodu.
je složena z děložní sliznice, krve a hlenu, její konzistence i barva je tedy jiná než u krve žilní.
Barva může být:
Konzistence menstruační krve je také důležitá pro určování ženského zdraví. Bývá:
Někdy se stane, že je odloučení sliznice nedokonalé nebo příliš pomalé a tak vznikají krevní sraženiny – nahuštěná krev. Sraženina sama o sobě nemusí být nic patologického a může se vyskytnout u každé menstruace. Může jít o zbytky sliznice z předchozí menstruace – bývá tmavší, případně o známku silnější menstruace tedy náročnějšího odlučování sliznice. Menstruační krev a tedy i sraženiny v ní jsou vlastně děložní sliznice. Menstruační krev neobsahuje látky zodpovědné za srážení krve a naopak obsahuje látky proti srážení a také výrazně nižší množství krevních destiček. Je to také z praktických důvodů – aby mohla volněji odcházet z děložního hrdla ven.
Je však problém, pokud je sraženin mnoho a získávají tvar „chuchvalců“ a podobně. Toto může být příčinou bolestivé menstruace – děloha se snaží vypudit sraženinu ven a tak více kontrahuje. Když krev volně neodtéká, je to vždy problém.
Pokud se tedy ve vaší menstruační krvi vyskytují neobvyklé sraženiny, vždy zpozorněte a začněte problém řešit dříve nežli později.
V těchto případech mám úžasné zkušenosti s vaginální napářkou, kdy opravdu všechny klientky v individuální péči, které měly se sraženinami potíže nejen v podobě nesnesitelných bolestí, byly během maximálně 3 cyklů v pořádku a daly sbohem bolestivé menstruaci i sraženinám.
Krvácení jasnou krví v malém množství mimo menstruační krvácení je vždy známkou nerovnováhy a je třeba jej řešit ideálně co nejdříve, aby nedošlo k rozvoji dalších potíží. Může jít o banalitu, kterou pomůže srovnat jednoduchá přírodní léčba, nebo vážnější problém na hormonální bázi.
Tmavá krev objevující se většinou před a po menstruaci značí neschopnost dělohy odloučit výstelku dělohy. I když se se špiněním setkává většina českých žen, opravdu nejde o zdravý jev a nemělo by být normou!
Představte si, že myjete vanu, ale po každém mytí vždy necháte zbytky. Jak bude vypadat po takových 10 ne-pořádných umytích?
Zde opět krásně pomůže jednoduchá péče o své zdraví s pomocí vaginální napářky s vhodně zvolenými bylinami. Stačí dopřát si napářku zhruba 3 dny po sobě jdoucí dny před očekávanou menstruací a 3 dny po ní a uvidíte, že změna přijde rychle.
Z českých bylin jmenujme například
Vždy je ideální poradit se před užíváním s bylinářem na základě vašeho konkrétního problému či diagnózy, pokud tuto možnost nemáte řiďte se při sestavování směsi heslem „méně je někdy více!“ kombinování bylin přenechte zkušenějším.
popisuje několik druhů stavů, které může za pomocí vhodné stravy a bylin řešit. Pěkně zpracované stránky jsou například Patentní medína MUDr. Hoffmana a článek 6 stagnací – hledejte bylinné směsi číslo 051 – 055, kde jsou dobře popsané symptomy jednotlivých potíží a podle toho lze vybrat vhodnou bylinnou směs, i když konzultace s praktikem TČM je vždy vhodnější.
Důležitý je i výběr menstruačních pomůcek. Ideální je vždy, když má menstruační krev možnost volně odtékat – zvolte ideálně látkové vložky z BIO bavlny, aby citlivá pokožka a sliznice neabsorbovaly chemické látky z jednorázových vložek, které navíc pomáhají rozvoji mykóz.
Osobně mám nejlepší zkušenost s tampóny z mořské houby – lze je používat opakovaně až 5 cyklů při správné péči. Není třeba náročné manipulace a výběru vhodného tvaru a velikosti jako u kalíšku, neprotéká a uvnitř není cítit.
Menstruační kalíšek je volbou mnoha žen, nicméně vidím problém v tom, že se začíná mluvit o tom, jak jej stačí vyměňovat za xx hodin – nestačí! Užívejte kalíšek zodpovědně a hygienicky.
Pro odvážnější je zde volná menstruace, kdy žena řídí odtok menstruační krve – ano je to opravdu možné, jen to chce cvik 😉
Klasické bělené tampóny jsou dnes již notoricky známy jako zdraví škodlivé, takže je lépe se jim vyhnout.
Bříško můžeme prohřívat termoforem či si dopřát příjemný a léčivý ricinový zábal, který uleví do 20 minut od menstruačních bolestí – vyzkoušeno na desítkách klientek!
Vhodná je samomasáž bříška teplým olejem a dokonalou relaxaci a úlevu od bolestí nám přinese masáž bylinnými koulemi, která tělu dodá teplo, stimuluje akupresurní body a využívá léčivých účinku bylin.
Při probíhající menstruaci je také vhodné dopřát si teplou sprchu doplněnou ideálně vhodně zvoleným éterickým olejem – šalvěj, růže, heřmánek, geránium růžové burbon atd.
A ještě jednou klid 😉 Menstruace je obdobím zklidnění, ztišení a odpočinku. Naši předkové toto respektovali a my na to poněkud zapomněli. Snažím se vyrovnat mužům, popřít svou cykličnost, zapomenout na to, co nás dělá ženami. Jenže naše tělo nám to hodně rychle a intenzivně připomene. Nebojujte se svou přirozeností, ale místo toho o sebe pečujte.