Česnek v medu – přírodní antibiotikum

Chřipková sezóna je v plném proudu a tak je tady recept na u nás poměrně neznámou LÉČIVOU SUPER BOMBU a to česnek v medu.
PS. I pro ty z vás, kteří se řadí k upírům a moc česnek nemusí 😉 

Cibuli v medu zná snad každý. Ano, vzpomínáme s odporem 🙂

Česnek v medu je level číslo dvě. Jakkoliv to zní šíleně, není to zase tak nejedlé, jak se na první přečtení zdá. Chutná to trochu jako … česnekový med a nebo medový česnek 🙂 Není to ani ostré, ani moc sladké. Gurmáni by řekli „vyvážené chuti“ 🙂

PROČ SI HO UDĚLAT?

Protože se můžete ládovat nevím jakými superpotravinami z Asie či Afriky, ale doma máme tu nejvíc super potravinu a to je český česnek a ten nám pomůže nejvíce. Měli bychom se léčit tím, co nám roste doma a to nejen z ekologických důvodů (letadlo s bio acai berry tady na sluneční energii fakt nelítá), ale hlavně proto, že náš organismus reaguje na jídlo z našeho okolí nejlépe – je na něj prostě nastavený 😉

Protože česnek je známé přírodní antibiotikum. Dále také působí proti kvasinkám, houbovým chorobám, ničí viry a bakterie a všemožné breberky ve vašem zažívacím traktu. Česnek taky úžasně posiluje imunitní systém, srdce a zažívací trakt. Pomáhá při vysokém cholesterolu a krevním tlaku a působí antisklerotický. Sledují se také jeho protirakovinné účinky.
V období nachlazení nám také pomůže s rozpouštěním hlenů a odkašláváním.

Hodně lidí však nezvládá jeho specifický silný odér a nebo jej nemůže užívat syrový kvůli jeho silnému vlivu na žaludek. No a právě česnek v medu nám tenhle problém pomůže pěkně esteticky gastronomicky vyřešit 😉 Med totiž zmírní palčivost a stává se tak snesitelnějším i pro citlivé povahy. Ti z vás, kterým se zvedá žaludek z náznaku česnekové vůně však dále číst nemusí – zůstává i v medu.

JAK SI ČESNEK V MEDU PŘIPRAVIT?

Potřebujeme

  • Čistou vyvařenou sklenici o obsahu cca 200ml
  • 1-2 palice nejlépe českého česneku chemicky neošetřeného
  • Sklenici medu, tekutého (já měla doma jen už hodně zkrystalizovaný a nechtělo se mi jej pomalu rozpouštět, abych ho nepřehřála a nezabila tak účinné látky, i ten jde použít, ale lepší je tekutý, fakt 😉 )
Stroužky před zalití medem
Stroužky před zalití medem

Postup

  • Česnek rozdělíme opatrně na jednotlivé stroužky. Zbavíme ho vnější slupky, která kryje palici ale neloupeme stroužek z jeho poslední slupky! Proč, vysvětlím níže.
  • Napěchujeme do sklenice asi do ¾.
  • Zalejeme medem ideálně tak, aby byl česnek ponořený. Umačkáme, prošťouchneme lžičkou, abychom ze sklenice dostali vzduchové bublinky.
  • Zavíčkujeme a necháme stát na kuchyňské lince cca 7 dní. Občas zkontrolujeme, zkusíme ponořit – ten lump pořád plave nahoru, ale to nevadí 😉
  • Po těch zhruba 7 dnech umístíme zavíčkovanou sklenici do lednice, kde vydrží i rok.
A je hotovo
A je hotovo

JEMNĚJŠÍ VARIANTA

Česnek oloupejte, nakrájejte na maličké kousíčky a zalijte medem. Med je tak dříve „česnekový“ a česnek medový 🙂 U klasické varianty zůstává česnek dlouho klasicky pikantní a nemusí to vyhovovat všem.

UŽÍVÁNÍ

Můžeme konzumovat česnek nasekaný, jako dochucení salátů či jiných jídel (ne tepelně zpracovaný!), můžeme si dát denně jenom med na lžičku, jak je libo. Ideálně doporučuji týden v kuse jíst na lačno jednu lžičku nasekaného česneku spolu s medem. Výborně tak nastartujete trávení a účinné látky se budou dobře vstřebávat do krevního oběhu. No a prý se po tom dobře hubne a to se taky počítá 😉
Já dávám česnek nebo „jen“ med kdykoliv cítíme, že na nás něco leze. Když už se nám to nepovede vychytat, hodně pomůže při odkašlávání a boji se samotnou infekcí. Kupodivu česnekový med děti snášejí s menší nevolí než cibulový sirup, tak zkuste, třeba ho vezmou na milost i vaše ratolesti 😉

PROČ VE SLUPCE?

Protože slupka je doslova napěchovaná účinnými látkami a vitamíny! Obsahuje mimo jiné také bioflavonoid quercentin, který zpomaluje stárnutí, podporuje regeneraci organismu a jeho odolnost. Když česnek oloupeme zbavíme ho také ostatních důležitých antioxidantů, které chrání srdce a organismus. A to by přece byla škoda, takže slupku ponecháme 😉
Ze slupky se dá dokonce připravovat čaj.

VYLEPŠENÍ?

Ale jistě! Pro experimentátory se nabízí možnost dodat trošku zázvoru, skořice a čili – ideálně celé čerstvé, ale může být i sušené. To pak získáte opravdu silný životabudič a bacilové nemají šanci!

KONTRAINDIKACE?

Lidé, kteří mají citlivý žaludek by měli první vyzkoušet, zda jim česnek v medu nenadělá v břiše paseku, i když jeho neblahý účinek na trávení je v medu minimalizován, jistota je jistota. Nedostatečně odleželý celý česnek v medu citlivým osobám nedoporučuji.

Tak šup do špajzu a vrhněte se na svá domácí antibiotika z Přírodní lékárny 😉
Budu ráda, když se podělíte o své výsledky a zkušenosti v diskuzi.

Krásné dny, zdraví a sílu přeje 
Eva.

Pocházím z jižních Čech, z oblasti zvané Česká Kanada. Žiji u hlubokých lesů, rozlehlých luk a nespočtu rybníků. Miluji přírodu a nacházení harmonie v ní i nás samých. Propaguji holistický přístup k péči o ženské zdraví nejen s použitím bylin. Ctím tradice a jednoduchý život.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů