Jak si vybrat a třeba i vyrobit sedátko na napářku

Nevíte, jakou zvolit pomůcku na vaginální napářku a nebo si jí chcete sama vyrobit?

Sama napářku znám od nějakých 4 let, takže .. dlouho 🙂 a tak jsem za tu dobu prošla vyhodnocováním, co je vhodné a co ne a pomůžu vám ušetřit „pokus-omyl“ čas, energii, ale i peníze za nevhodné pomůcky nebo materiál k výrobě.

Vaginální CO???

Jde o jednoduchý a efektivní způsob péče o ženské zdraví s pomocí vody a bylin. Výhoda napářky je v tom, že působí přesně tam, kde potřebujeme – na sliznice pohlavních orgánů, vulvu, hráz, a celý podbřišek.
Je dostupná, snadná a efektivní.

Pomůže například s

 • regulací menstruačního cyklu
 • bolestí u menstruace
 • špiněním
 • potížemi s otěhotněním
 • gynekologickými potížemi širokého charakteru
 • hojení po porodu
 • přípravou na porod

a mnoho dalšího, jak jsem psala ve svém článku.

Kde se ta napářka vlastně vzala?

Nejde o nic nového, našla jsem o ní zmínku ve jedné z nejstarších českých bylinářských knih z roku 1517 a zmiňuje ji i skvělý léčitel Vincenz Priessnitz v rámci své legendární vodoléčby pod pojmem parní sedací koupel.
Vždy šlo o různé modifikace přizpůsobené na míru konkrétní ženě, situaci i jejím možnostem.

Za hranicemi můžeme tento způsob péče o ženské zdraví najít například v Mexiku, Koreji, Africe a prakticky všude tam, kde je k dispozici voda, teplo a byliny. Každá země má své specifické způsoby použití, indikace, kontraindikace i užité byliny.

A teď už prakticky

Materiál

Abyste si vychutnaly skutečně bezpečné a hlavně zdravotně nezávadné napařování v pohodlí vašeho domova, bude první volbou MASIVNÍ DŘEVO. Vhodný je například dub, buk, ale i ovocné stromy jako švestka, třešeň nebo lípa, smrk je také možný, ale je s ním velká práce, protože obsahuje takzvané smolníky – laicky jsou to jakési „póry“ ve dřevě, ze kterého odchází smůla. Smolníky je třeba vybrat a důkladně utěsnit, abyste se v průběhu své napařovací chvilky nepřilepily.

POZOR !!!

Je třeba si uvědomit, že materiál je vystavován působení hned tří zátěžových faktorů:

 1. teplo
 2. vlhko
 3. pot

Tohle pro dřevo nejsou kamarádi a pokud je navíc dřevo nějakým způsobem lepené, je to zdravotní problém.

Mezi lepené dřevo, které se pro běžného člověka tváří jako masiv, patří spárovka a překližka. Jde o levnou náhražku masivního dřeva.

Pokud neseženete lepené dřevo, které je certifikováno KONKRÉTNĚ pro užití za působení tepla, vlhka a ideálně i potu, raději zvolte kvalitní masiv.

Jaké jsou nevýhody lepených dřevěných materiálů?

SPÁROVKA

je „je jednovrstvá deska z masivního dřeva, která se lepí z lamel různých tlouštěk a délek a k jejímu slepení se používají disperzní a polyuretanová lepidla.“, jak píšou zde.
I když se dnešní výrobci snaží používat co nejméně škodlivá lepidla, vždy je to chemie.

Já si nedovedu představit, že se posadím nad hrnec s bylinami za účelem péče o ženské zdraví s pomocí přírody a mimo účinných látek se do mého těla budou vstřebávat i „disperzní a polyuretanová lepidla

BLE!

 

PŘEKLIŽKA

Jasně, sehnat kvalitní masiv s dost velkou plochou pro výrobu sedátka není vůbec tak snadné, jak se může zdát. Pokud teda nemáte vlastní stromy a nesušíte si své dřevo na výrobu nábytku. My jo, ale to je na dlouho a ne každý má tu možnost a ne pro každého je masiv finančně dostupný.

Takže překližka je sice opět lepená lepidly a dá se sehnat i v tzv. eko kvalitě, ale pořád je tady to ALE – je schválená pro použití v přímém kontaktu s teplem, vlhkem a potem na tak citlivou oblast jakou jsou intimní partie?

Domácího kutila by napadlo použít pro výrobu napařovací pomůcky třeba truhlářskou překližku, ale „Nehodí se do vlhkého a mokrého prostředí.“ jak píšou na stránce www.nabytek.cz

Překližka je ale o něco vhodnější než spárovka. Proč?

Protože spárovka je lepená po celé ploše, kdežto překližka je vrstvená na sebe. Tedy všechny tyto rizikové faktory působící na dřevo působí u překližky pouze v oblasti otvoru na sedátko (tam kde je řez do překližky), kdežto u spárovky působí na celé ploše.

Nedejbože pokud si ze spárovky vyrobíte box – dokonalá sauna s lepidly. BRRRR!

Protože ne každá žena si může dovolit naše výrobky z masivu a chceme, aby napářku mohla vyzkoušet každá žena,  máme v nabídce i prkýnka z co nejméně problematické překližky. Je ale třeba mít na paměti, že „košer“ to není a ideální je sedátko z masivu.

Vyrobit

Takže informace k materiálu bychom měly. Teď jak na to?

Stačí deska o rozměrech cca 40*30 cm, do které vyříznete otvor cca 10-15 cm buď kruhový, nebo třeba tématický kosočtverec.

Nezapomeňte všechno dokonale obrousit – třísku v zadnici fakt nechcete 🙂

 

Čím to natřít?

Opět máme varianty od zdravotně nezávadné, po super chemickou. Jasně, že už víte, že chemii nebrat, takže jenom krátký výčet:

 • Nechat tak – ideální varianta. Můžete použít pratelný potah, který si ušijete, nebo koupíte u nás na naše prkýnka a boxy. Nebo si sednete na ručník, který narafičíte kolem otvoru. Nebo si sednete prostě na surové dřevo.
  Když se dřevo „oťapká“, prostě ho zbrousíte smirkovým papírem. Na to není třeba být nějak extra zručná a nepotřebujete ani dílnu, nebojte.
 • Natřít přírodním rostlinným olejem – lněný olej je tradiční na nábytek, jen dodává takovou žlutou patinu. Můžete zkusit třeba i konopný olej a podobně, fantazii se meze nekladou.
 • Natřít PŘÍRODNÍM voskem (pozor – to co se v drogerii tváří jako včelí vosk na nábytek, fakt není přírodní!). Jenže – co teplo? Ano, může pouštět.
 • Natřít tzv. saunavoskem – jediná průmyslově vyráběná možnost, která je certifikovaná přesně pro účely použití za tepla a potu. Ne až tak vlhka, ale tak snad to bude OK.
  Pořád lepší sauna vosk, než:
 • LAK jakékoliv značky, barvy, certifikace na hračky pro děti do tří let, na kuchyně a nevím co je chemický.
  Chápu, že průměrný člověk neřeší, co taková certifikace pro děti do tří let znamená, ale dítě běžně hračku žužlá – tedy kontakt se slinami a narušení povrchu zoubky. Dítě většinou nic nenapařuje a nepotí se na to.

Takže zase ono „zákeřné trio“ – teplo, vlhko, pot – fyzika a chemie jsou neúprosné a jakýkoliv lak nezaručuje svou stálost a tím i zdravotní nezávadnost za těchto podmínek pro kůži a sliznice.
Pokud najdete chemický výrobek, který je v těchto podmínkách zdravotně nezávadný, budu ráda za tip.

Z venku, pokud si vyrábíte napařovací box, můžete na část stojící na zemi použít samozřejmě barvu dle vašich preferencí, i když vždycky platí čím přírodnější a zdravotně nezávadnější, tím lepší. Tady už ale nátěr není tak exponovaný onomu triu, takže nemusíme být zas až tak opatrní.

Už víme

Teď už víte, jaký si vybrat materiál, jaké jsou základní jednoduché rozměry a čím je vhodné napařovací pomůcku natřít.

Budu ráda, když se pochlubíte se svými vlastními výrobky nebo improvizovaným řešením na napářku.

Jsme národ kutilů a ne neprávem.

Já začnu s naším boxem ideálním nejen pro předporodní napářku pro svou skvělou stabilitu, ale také proto, že konstrukce boxu neztrácí zbytečně teplo a napářka tak vydrží déle teplá.
Sedátko z tohoto modelu je vyrobeno ze smrkového masivu, tělo z bukové překližky.

 

Krásné tvoření a posed na vašem vlastním sedátku.

Pocházím z jižních Čech, z oblasti zvané Česká Kanada. Žiji u hlubokých lesů, rozlehlých luk a nespočtu rybníků. Miluji přírodu a nacházení harmonie v ní i nás samých. Propaguji holistický přístup k péči o ženské zdraví nejen s použitím bylin. Ctím tradice a jednoduchý život.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů