6 příznaků, že můžete potřebovat vaginální napářku

Už se k vám asi doneslo, že děloha má samočistící schopnost a vlastně nepotřebuje jakoukoliv péči. Je to zvláštní, když si vezmeme, kolik pozornosti se věnuje zdravému srdci, plicím, játrům … ale děloha se o sebe postará sama. Asi jako každá „správná“ žena.
Tak takhle by to být nemělo.

Je sice fakt, že děloha je schopna se sama čistit, ovšem za předpokladu, že je v dobrém kondici. Pokud vázne výživa, pohyb, prokrvení, proudění lymfy a ještě k tomu přidáme třeba nadměrné působení chladu, nošení umělých oděvů a pod., máme potenciální problém na světě.

Jak tedy poznáte, že vaše děloha „už sama nemůže“ a je vhodné jí pomoci s vaginální napářkou?

1. Křeče

I když je míra citlivosti u každé ženy jiná, opravdu není pravda, že menstruace musí bolet! Krvácením nemáme trpět za hříchy z ráje a podobné pověry. Krvácení symbolizuje plodnost a zdraví ženy. Mělo by.
Pokud je spojené se silnou bolestí, je něco špatně!

Proč tedy křeče vznikají? Jsou to vlastně kontrakce, podobně jako u porodu, ale normálně by měly být mnohem méně silné. Děloha se snaží odloučit děložní výstelku a tak kontrahuje. Může se stát, že uvnitř vznikne sraženina, nebo zůstává příliš mnoho staré děložní výstelky. Děloha se pak bude opravdu usilovně snažit dostat vše pryč. A to je vysilující i pro vás.

Pravidelné provádění napářky několik dnů před počátkem menstruace a po ní může významně snížit intenzitu křečí a dokonce je i úplně odstranit. Napářka totiž pomůže prokrvit podbřišek a snadněji uvolnit starou děložní výstelku, která by jinak dělala paseku.

Zkusit můžete třeba šalvěj, maliník, levanduli či měsíček, jako bylinky skvěle se hodící pro prokrvení, uvolnění a protikřečové působení s posílením dělohy.

Samozřejmě křeče mohou vznikat i na jiné bázi jako potíže s pánevním dnem, zády, svalové dysbalance, nedostatek minerálů apod. Přijetí ženství hraje také významnou roli a opravdu nejde o žádný „ezokec“. Dokud budu mít menstruaci spojenou s něčím otřesným, otravným a bolestivým, bude to tak. Ale to je na jiný článek 😉

2. Hnědé špinění před a po menstruaci

Tak jako výše – pokud se děloha menstruací dostatečně nevyčistí, zůstává uvnitř krev. Hnědá barva znamená, že je krev stará. Představte si, že pokud tuto situaci žena neřeší, usazuje se v její děloze další a další stará krev po několik cyklů. Neřešení tohoto stavu může vyústit v nejrůznější potíže od neprůchodnosti vejcovodů, přes endometriózu, zmíněné křeče až po nevysvětlitelnou neplodnost.

Pokud se špinění objevuje před menstruací, doporučuje se napářka provádět 2-5 dní před začátkem cyklu, aby došlo k uvolnění staré krve a podpořila se samočistící schopnost dělohy.
Pokud se špinění objevuje po skončení menstruace, můžeme začít s napářkou ihned po ukončení čerstvého (červeného) krvácení, abychom podpořili očistný proces dělohy.
Ze začátku se může špinění objevovat jen před či po cyklu, pokud tento stav ovšem neřešíme delší dobu, dostáváme se do začarovaného kruhu a špinění je před i po menstruací. Řešte tyto symptomy včas!

Pokud žena, která zažívala roky hnědé špinění začne napařovací kůru, může se objevit opravdu „hutná“ menstruace – černá, kusy sraženin, nevábně vypadající, někdo ji popisuje jako dehet či tér. První cykly mohou být bolestivé, protože dochází k silnému čištění, ale výsledek v podobě zdravého cyklu a dělohy opravdu stojí za to.

3.  Sraženiny

Ne, sraženiny či lidově „cucky“ opravdu nemají být běžným projevem zdravého menstruačního krvácení. Jsou naopak známkou toho, že buď je krve najednou mnoho a tělo se snaží krev nahustit, nebo dochází k oslabené cirkulaci krve, což vede ke sraženinám.
Nezáleží na tom, zda jich je málo, mnoho, skládají se z čerstvé či staré krve.
Vždy je vhodné tento stav řešit napářkou 2-3 po sobě jdou dny před očekávanou menstruací a po ní a to minimálně po dobu 3 cyklů. Může se stát, že po první cyklus bude obsahovat více sraženin, ale postupně bude jejich výskyt slábnout až zcela zmizí.

4. Silné krvácení

Pokud cyklus vykazuje výše uvedené znaky v kombinaci se silným krvácením, může to znamenat, že se její tělo snaží vypudit vše, co je uvnitř dělohy uvězněno tím, že spustí silnější krvácení. Jako by chtělo všechen ten nepořádek z těla spláchnout. Bohužel toto s sebou nese jak nepříjemné křeče, únavu, podrážděnost či nevolnost, ale také možnost anémie.

V tomto případě dokáže pravidelné napařování pomoci vyčistit dělohu a tím omezit sílu krvácení často již v průběhu 1 – 2 cyklů s napářkou.

5. Slabá a déle trvající menstruace

Může být známou jak nedostatečné hormonální činnosti, blížícího se přechodu, tak známkou špatného prokrvení a kondice dělohy. Je vhodné napařovat před menstruací 2-5 dní s pomocí bylin jako šalvěj, tymián, rozmarýn či pelyněk, které podpoří prokrvení. Na místě by byl také individuální napářkový plán či konzultace se specialistou na tradiční čínskou medicínu.

6. Poporodní křeče

Stejně jako při menstruaci se děloha i po porodu snaží vypudit starou děložní výstelku a zbytky po porodu. Křeče při zavinování – zmenšování dělohy – jsou běžné a zejména u vícerodiček mohou být více bolestivé. Nicméně pokud přetrvávají i několik dnů po porodu, může jít o známku stagnace krve a napářka by mohla pomoci jak s uvolněním nánosů uvnitř dělohy, tak s uvolněním na fyzické úrovni – teplo uvolní pánevní dno, dělohu, ale také psychické – relaxace. Dopřejte si speciální směs na míru poporodnímu hojení.

Ve všech výše uvedených situacích je napářka jemnou a bezpečnou metodou. 


Informace v tomto článku nejsou zdravotního charakteru a nenabádají k vynechání zdravotnické péče. Autorka nenese zodpovědnost za svobodné rozhodnutí ženy v oblasti péče o její zdraví. V případě potřeby vyhledejte odbornou pomoc lékaře – gynekologa.
Informace v článku vycházejí z profesní i osobní zkušenosti autorky a článku Keli Garza.

Pocházím z jižních Čech, z oblasti zvané Česká Kanada. Žiji u hlubokých lesů, rozlehlých luk a nespočtu rybníků. Miluji přírodu a nacházení harmonie v ní i nás samých. Propaguji holistický přístup k péči o ženské zdraví nejen s použitím bylin. Ctím tradice a jednoduchý život.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů