Kde leží ženské zdraví

Jak přistupovat k péči o ženské zdraví pohledem tradiční medicíny, ale i té moderní či východní. Prostě tak, abychom se v ženském těle cítily zdravé a šťastné a přestaly trpět tím, že jsme ženami.

Otázka ženského zdraví byla v herbalistické literatuře rozebrána vcelku podrobně zejména díky tomu, že většina léčitelek byly ženy. Jednou z prvních žen, která se zasloužila o veřejný zájem o holistický přistup k ženskému zdraví byla Trotula ze Salerna, lékařka, v jejíž knize ze 12.století zvané Trotula se zmiňuje o tom, jak psychika a celkový přístup k ženám a ženství mnoho ovlivňuje jejich zdraví.

Dnešní medicína

přistupuje k ženským problémům zejména na hormonální bázi – domnívá se, že veškeré dysbalance v otázce plodnosti, menstruačního zdraví apod. Jsou řízeny pouze hormony.
Avšak holistický přístup ke zdraví, který zaujímají někteří mí učitelé jako Matthew Wood či Susun Weed, poukazuje na to, že hormonální dysbalance je vlastně jen jakousi třešničkou na dortu a často spíše přirozený důsledek potíží.

Tělo v rovnováze

Mnohem důležitější se ukazuje mj. fyzický stav struktur v oblasti podbřišku a pánevního dna, proto spolupracuji s fyzioterapeutkami a snažím se své klientky nabádat k vědomé práci s pánevním dnem třeba přes skvělé kurzy Tajemství pánevního dna Metodou 3×3 aj.
Velké potíže činí jednak svalové dysbalance, špatná krevní cirkulace, ale také srůsty, které mohou vznikat jako následky různých onemocnění (endometrioza), nebo operací v oblasti podbřišku (slepé střevo, císařský řez aj.)

Továrna pro zdraví

Dalším společným jmenovatelem ženských potíží je funkce jater, jak z pohledu západní medicíny – játra nedokáží správně pracovat a tedy také správně hospodařit s hormony. Můžeme tedy do těla dodávat umělé či přírodní hormony, ale pokud játra nepracují správně, nemá to smysl.
Z pohledu východní medicíny jsou játra zásobárnou krve a krev řídí mj. menstruační cyklus, proto jsou zásadní pro (nejen) ženské zdraví.

Aby to nezamrzlo

Nedostatek tepla v těle jak fyzicky, tak energeticky z pohledu východní medicíny způsobuje bolesti beder, stažené pánevní dno i kyčle. Protože se zásoby tepla vyčerpávají, dochází ke slábnutí přirozené funkce dělohy a vaječníků a přichází stagnace – energie nemůže volně proudit. Představit si to můžeme snadno na řece, kterou přehradíme – dlouho nepoteče, až se přehrada provalí. Když neteče, není to dobré, když se provalí, je to ještě horší.

Je proto zásadní udržovat zejména oblast podbřišku zdravou a v rovnováze, až už se jedná o dostatek tepla třeba s pomocí nošení pinty u menstruace či při pocitu chladu, kvalitního jídla a dostatku pohybu. Ano, zase takové obecné rady, no jo, ale zdraví prostě závisí na vás a tak jednoduchá cesta k němu vede 😉

Cyklická žena

Aby byl pohled na ženské zdraví opravdu holistický je potřeba zmínit také otázku cykličnosti. Ženské tělo produkuje od puberty hormonální koktejl, který může pracovat buď pro vás, nebo proti vám. Důležité je, jak to uchopíte. V poslední době se dočteme o „přijetí ženství“ a rozumím, že pro velkou většinu žen tohle může být absolutně neuchopitelné.

„To jako nejsem žena, když mě bolí menstruace?“

S těmito a podobnými obavami se na mne obrací ženy v bylinkové poradně. Společný jmenovatel je už totální alergie na tyhle rady, byť dobře míněné.
Ne každá žena je aktuálně ve stavu hledání vnitřní bohyně, ale každá žena je správně tak jak je. Nikdo neobjevil jediný možný klíč a pokud ano, zjevně je někde chyba, protože nefunguje.

A proč o tom píšu? Protože přijetí toho, kým jsme, je opravdu zásadní. A my jsme ženy, naše tělo řídí cyklický koktejl hormonů. Cyklický proto, že se v průběhu menstruačního cyklu střídá jejich působení v pravidelném opakování. V jedné fází jsou dominantní tyto hormony a v druhé zase jiné. To je biologie, ženy 😉

O tom, jak funguje menstruační cyklus jsem pro ty, co si to z biologie nepamatují, jsem psala.

V momentě, kdy pochopíte jaké hormony a kdy ovlivňují vaše tělo, začnete sledovat vzorce.

Uvidíte, kdy se cítíte svěží a plná nápadů, kdy máte chuť na sex a kdy byste nejraději zalezla 2 metry pod zem s tabulkou čokolády. V této chvíli začnete chápat své tělo a naprosto přirozeně se dostaví ono magické „přijetí ženství“. Ne hned, ale postupně to prostě pochopíte a opravdu nemusíte být ezobohyně 😉

Mám tyto zkušenosti s vědkyněmi, manažerkami i inženýrkami, pro je být ženou vlastně utrpení .. v momentě, kdy začaly sledovat svůj cyklus, pochopily fungování hormonů a tím i své tělo a emoce, změnily se. Přestaly bojovat s tím, kým jsou a najednou jim bylo lépe. Přestaly mít PMS, bolestivou menstruaci a jiné potíže. 

Ne, opravdu ne přes noc, ale ano, změnilo se to u všech, které s tím chtěly pracovat a přijaly zodpovědnost za to, jak se cítí.

Naše zdraví a pohoda je naše volba. Nikdo jiný to za nás nevyřeší a vždy můžeme změnit úplně všechno – není to úžasné 😉 ?

Proto se nejen ve své poradenské činnosti zaměřuji na holistickou práci se ženami a opravdu nedělám online poradny. Dokážu vám na dálku poradit individuální směs, která by pro vás mohla být vhodnější než univerzální, ale toto nikdy nenahradí komplexní rozhovor. Nicméně respektuji, že ne každý má možnost, nebo chce do poradny přijet a tak nabízím i tuto možnost.

Naše bylinné směsi jsou míchány s přihlédnutím jak k biochemickému působení z pohledu západní medicíny a vědy, ale také z pohledu holistického – tradiční přístup moudrých žen, energetika rostlin nejen z pohledu východní medicíny.

Namíchala jsem pro vás 6 základních směsí pro vaginální napářku či sedací koupele, které odpovídají nejčastějším potížím s ženským zdravím.

Jak si s pomocí bylin pomoci od těchto problémů najdete na mém blogu.

Pocházím z jižních Čech, z oblasti zvané Česká Kanada. Žiji u hlubokých lesů, rozlehlých luk a nespočtu rybníků. Miluji přírodu a nacházení harmonie v ní i nás samých. Propaguji holistický přístup k péči o ženské zdraví nejen s použitím bylin. Ctím tradice a jednoduchý život.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů