Kontraindikace vaginální napářky

Vaginální napářka je bezesporu hitem poslední doby v oblasti péče o ženské zdraví a tak by se mohlo zdát, že je vhodná snad pro každou ženu, ovšem není tomu úplně tak. V tomto článku se dozvíte, ve kterých případech není napářka vhodná vůbec a kdy s výhradou. Stále platí, že konkrétní potíže je vhodné konzultovat s herbalistou, který má s napářkou zkušenosti.

Zásadní kontraindikace

 1. Krvácení – ať už jde o krvácení menstruační, či krvácení mimo cyklus – jasně červené špinění či opravdové krvácení, je napářka vždy kontraindikována. To vše z prostého důvodu mechanismu působení napářky TEPLO = PROKRVENÍ a tedy vysoké riziko spuštění silného krvácení. Při objednávání napářky domů či návštěvy specialistky je VŽDY nutné uvést vaší zkušenost s krvácením mimo cyklus i pokud je tento stav u vás normální, či proběhl např. před několika měsíci. Buďte k sobě a svému tělu ohleduplné. Napářka počká 😉
 2. Těhotenství – vaginální napářka pomáhá uvolnění čípku a tím jeho otevírání, prokrvuje podbřišek a sliznici. Do 38. týdne je proto vaginální napářka ABSOLUTNĚ KONTRAINDIKOVÁNA. Dále pak ideálně po konzultaci či alespoň s využitím vhodných bylin bezpečných pro těhotné ženy a jejich miminka. Od výše uvedeného týdne je naopak vhodnou pomocnicí na cestě k Harmonickému Porodu – směs pro předporodní napářku nabízím také zde.
 3. Snaha o otěhotnění – v tomto případě s dovětkem „po ovulaci a nikdy ne po sexu“. Proč? Protože s pomocí napářky můžeme dělohu krásně připravit na otěhotnění, ale není naším cílem podporovat dělohu dále v samočistící funkci po ovulaci, prohřívat a nic podobného. Chceme připravit bezpečné a zdravé místo pro naše budoucí děťátko, nechme tomu tedy čas a uvidíte, zda se povedlo 😉 A proč ne po sexu? No tak přeci nechcete ty chudinky snaživé spermie hned uvařit! 🙂

Kontraindikace ke zvážení klienta

ne tak závažné jako výše, ale rozhodně ne nezanedbatelné!

 • Probíhající infekce v oblasti podbřišku
 • Horečka
 • Svědivý zánět v akutním stádiu
 • Podvázání vaječníků jako forma antikoncepce
 • Užívání antikoncepčních podkložních implantátů (Nexplanon – estonogestrel)
 • Krvácející či zanícené hemorhoidy

A kdy ano, i když se říká, že ne?

Kdy je naopak napářka v pořádku při zachování bezpečného postupu jako je nižší teplota, kratší doba napařování a celkového protokolu pro tyto situace?

 1. Nitroděložní tělísko – zde osobně doporučuji spíše sedací koupele
 2. Návaly horka, pocení
 3. Probíhající zánět bez akutního svědění atd.
 4. Antikoncepce v tabletách
 5. Nekrvácející rány – opět doporučuji spíše sedací koupele
 6. Vyrážka, změny na kůži, vřídky
 7. Hysterektomie
 8. Fibroidy
 9. U dívek mladších 13 let, či před první menstruací
 10. HPV
 11. Antikoncepční kroužek „nuvaring“

Doporučuji tyto situace konzultovat se specialistkou na vaginální napářku a dodržovat přesný protokol, aby byl zaručen jak maximální efekt napářky, tak vaše bezpečí a zdraví.

Specifickou situaci tvoří endometrióza. Zde je vždy nutná konzultace se specialistkou a ideálně zkušenou naturoterapeutkou či herbalistkou. Užití napářky je v této situaci velmi individuální a závisí na celkovém obrazu klientky.

Pokud si nejste jistá, neváhejte se na mne obrátit mailem. Pokud máte zájem o provedení napářkou, je možné mne kontaktovat také.

Hotové bylinné směsi pro vaginální napářku zakoupíte 

v našem obchůdku.

Pozn: S využitím informací Keli Garza – majitelky Peristeam Hydrotherapy Institute, propagátorky vaginální napářky v USA a autorky akreditovaného vzdělávání pro specialisty. Děkuji Keli, které mi osvětlila pohled na užití napářky u různých forem antikoncepce za možnost použití této struktury kontraindikací.
Šíření textu povoleno s uvedením obou zdrojů.

Veškeré informace zde uvedené mají pouze informativní charakter vycházející z tradiční moudrosti předků. Účinky bylin a napářky nejsou vědecky ověřeny a nenenahrazují klasickou léčbu. Vhodnost napářky konzultujte se svým lékařem. Napařování je na vlastní zodpovědnost každé ženy. 

Pocházím z jižních Čech, z oblasti zvané Česká Kanada. Žiji u hlubokých lesů, rozlehlých luk a nespočtu rybníků. Miluji přírodu a nacházení harmonie v ní i nás samých. Propaguji holistický přístup k péči o ženské zdraví nejen s použitím bylin. Ctím tradice a jednoduchý život.
Komentáře
 1. Marie napsal:

  Dobrý den,

  chci se zeptat ohledně klimakteria a HPV, jak často a kdy dělat vaginální napářku a jaké byliny použít?

  Děkuji Marie

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů