Jako bylinářka a vášnivá houbařka je jasné, že hledám využití léčivých hub, které rostou běžně u nás. Myslím, že není potřeba kupovat drahé zahraniční preparáty, když Příroda vše zařídila tak, abychom měli dostatek prostředků k sebeléčbě kolem sebe.
Houby mne fascinovaly od mládí. Tady v Rožnově chodil děda každé ráno do lesa vždy se vracel s plným košíkem. Sama k podivu okolí sbírám i houby ne úplně běžné jako různé druhy holubinek, lakovku ametystovou atd. Pamatuju si, jak mojí nejoblíbenější knihou na prázdninách u babičky s dědou byl velký atlas hub 🙂 Svět dřevokazných hub jsem začala zkoumat teprve před pár lety a žasnu nad tím, jak obrovský potenciál pro léčbu lidí i zvířat mají.
Na houbách je naprosto úžasné to, že jsou ve velké míře léčivé skoro všechny a u těch dřevokazných, ke kterým patří i březovník, je to snad 100%. Jenže k takovým informacím se bohužel běžně nedostanete. V atlasech nenajdete obsahy účinných zdraví prospěšných látek, ani způsoby zpracování pro léčebné využití, natož na co by mohla která houba pomoci.
Já doporučuji zajít na přednášku třeba k Dance Pilařové z projektu Zbožňovaná žena, která pořádá Léčivé houby (nejen) našich lesů. Tady se začátečník skvěle seznámí se základními běžnými a nejpoužívanějšími druhy léčivých hub a jejich zpracováním.
Je fajn vypravit se v zimě do lesa na procházku, načerpat energii, vyvětrat hlavu a nasbírat u toho tak úžasné léčivé houby, jakým je třeba březovník. Není nutné kupovat preparáty za šílené peníze z Asie. Můžeme se vrátit zpět ke tradičním způsobům léčby a prevence. Březovník běžně používají v Polsku. U nás se na něj nějak zapomnělo. Tak se s ním pojďme seznámit.
Držím palce aby sa babička uzdravila,môžete ku tomu pridat aj 2 kl bieleho horcicoveho semiacka rozdrveneho na mlynčeku vraj pomáha