Rebozo pro těhotenství, porod a dál

Možná nejznámějším užitím reboza pro naši kulturu je právě to v období kolem porodu. Díky tradičním porodním bábám jako Angelina Martinez Miranda nebo Naoli Vinaver bylo umění práce s rebozem poodhaleno také našim porodním asistentkám, dulám a ženám po celém světě.

Kulturní výměna, kterou zasvěcení do tradičního užití reboza je, se vysvětluje jako vzájemné sdílení informací, obvykle kulturního rázu, mezi dvěma nebo více zástupci různých kultur za účelem vzájemného porozumění a prohloubení přátelství.

Tradiční umění reboza je předáváno z porodní báby na její učedkyni, z matky na dceru, z babičky na vnučku a podobně. Je založeno na ústní tradici a starověké moudrosti, kterou se učíme v procesu pozorování a praktikování, opakováním a vedením, díky čemuž dokážeme pochopit toto starověké umění a pomáhat tak najít maminkám a jejich dětem.

Pomoc v těhotenství

V těhotenství se tradičně zavinuje bříško s pomocí reboza, aby poskytlo nádhernému rostoucímu bříšku oporu. Ženy na venkově, které vykonávají těžkou a fyzicky namáhavou manuální práci se bez reboza obejdou jen těžko.

bellybinding in a traditional mexican rebozo

Udržování těla, dělohy a ledvin v teple je základní prvek tradiční mexické medicíny (a nejen té) a k tomu nám úžasně poslouží ručně tkané bavlněné rebozo, které chrání a zahřívají pas, bříško a dělohu ženy.

S čím může ještě pomoci?

Tradičně se rebozo také používá pro masáž ženského těla. Jednotlivé části těla najdou oporu v šátku a jsou opečovány jemným rytmickým houpáním, třesením a ostatními technikami.
Užíváme jej nejen k optimálnímu polohování miminka v děloze pro porod už v těhotenství, ale také v případě potřeby také u samotného porodu, kde může pomoci ulevit od bolesti, pomoci miminku do optimální pozice pro porod a podobně.
V neposlední řadě najde své uplatnění v šestinedělí nejen k zavinování bříška, ale také jako součást poporodního rituálu.

Kombinace prosévání a natřásání je ve své jednoduchosti velmi efektivní metodou práce s ženami a jejich dětmi v bříšku, a proto je používáno s velkými úspěchy porodními bábami, dulami i rodiči. Pomáhá totiž uvolnit namáhané a bolestivé vazy, svaly a klouby, udělat místo miminku v děloze, uvolnit se a také usnadnit porod.

Jednoduché ale účinné

Práce s rebozem je ve své podstatě velmi jednoduchá a je snadné se jí naučit, proto ji s úspěchem používají i poučení nastávající rodiče. Je však mít na paměti, že umění reboza je celoživotní učení a je také nutné znát zákonitosti porodního procesu a umět vyhodnotit situaci tak, abychom dosáhli požadovaného efektu u ženy a dítěte.

Také jsou zde více komplikované a komplexnější pohyby, které provádějí zkušené porodní báby / duly. Tento způsob práce má za cíl pracovat terapeuticky a sleduje nějaký cíl – nejčastěji otočení miminka v bříšku do výhodnější pozice – přetočení miminka z polohy koncem pánevním, záda na záda atd., ale také urychlení porodu, jako terapie neplodnosti a mnoho dalších.

Tento způsob práce by měl být prováděn pouze ženami, které do něj zasvětila strážkyně tradice v rámci komplexního výcviku. Nesmíme totiž zapomenout na hlubokou úctu k tamní tradici a nutnost porozumění jemným nuancím a zákonitostem, které jsou získávány roky praxe a vedením.

Těhotenství

Mezi některé z úžasných benefitů použití reboza v těhotenství patří například: uvolnění a harmonizace pánevního dna, dělohy a vazů, které tak pomůžou miminku najít si v děloze snadněji optimální pozici pro hladký porod.

Porod

U porodu pomůže rebozo ulevit od bolesti, pracovat s tlakem, který žena vnímá při kontrakcích, ulevit stydké sponě, ale také uvolnit sespojit se s miminkem v bezpečném a soukromém prostoru třeba zahalená do nádherného reboza.

photo credits Antama

Pamatujme však na to, že každá intervence u porodu, dokonce i to, že na rodící ženu koukáme a nebo že pracujeme s rebozem, je stále intervence, které může mít své následky a vychýlit tak proces z jeho ideálního chodu. Je tedy třeba umět si sedět na rukou a moudře vyhodnotit, kdy je umění reboza na místě a kdy nikoliv.

Po porodu

Rebozo je používáno také po porodu jako součást poporodního rituálu – zavírání kostí / porodu. Tento rituál se skládá z rozličných částí jako bylinná koupel, celotělová masáž a masáž rebozem se závěrečným jemným ale citelným stahováním a svazováním těla do šátku.
V Mexiku se používá tento rituál tradičně pro uzavření těla po porodu, navrácení dělohy i ostatních orgánů na své místo a do své původní velikosti, ke spirituálnímu uzavření životní etapy, jako bylo těhotenství, k vyrovnání energií a v neposlední řadě k tomu, abychom uctili znovuzrozenou matku a dopřáli jí čas, pozornost a prostor.

photo credits Antama

Rebozo je tradičně používáno také k nošení dětí a to v různých úvazech stále s tím jedním šátkem, který žena nosila zavinutý kolem bříška už v těhotenství a dělal jí společníka také při narození miminka, které nyní nosí na těle.

No a nakonec je to skvělý módní doplněk, chrání vás před chladem a sluncem, dá se použít jako deka pro miminko, dokonce v nouzi jako ručník po koupání v přírodě a podobně.

Rebozo je prostě ideální a nepostradatelný společník každé ženy.

Už máte to své?

photo credits Antama

Originál textu volně přeložen se souhlasem.

Pocházím z jižních Čech, z oblasti zvané Česká Kanada. Žiji u hlubokých lesů, rozlehlých luk a nespočtu rybníků. Miluji přírodu a nacházení harmonie v ní i nás samých. Propaguji holistický přístup k péči o ženské zdraví nejen s použitím bylin. Ctím tradice a jednoduchý život.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů