Menstruační houba jako ekonomická, ekologická a hlavně spolehlivá a příjemná alternativa ke konvenčním menstruačním potřebám s mnoha benefity.
Jaké jsou mé zkušenosti s menstruační houbou a proč jsem si jí pořídila?
Původně jsem měla kalíšek před porodem, pak po porodu jiný typ a všechno bylo OK, ale starý kalíšek jsem po 3 těhotenstvích ztratila a i když jsem strávila snad týden výběrem nového a diskuzí na různých kalíšnických skupinách, objednaný kalíšek za bezmála 600Kč mi neseděl, protékal a tlačil mě.
Mám nízký čípek a není pro mě jednoduché vhodný kalíšek vybrat. Navíc díky mé vědomé práci s pánevním dnem, vagínou a sexualitou obecně jsem nějak došla k vnitřnímu přesvědčení, že si do své pochvy nic umělého zavádět nehodlám. Silikon je prostě jen silikon a tedy umělá látka.
Druhá věc, která mi na kalíšku začala hodně vadit byl ten podtlak. Nemám žádné evidence-based důkazy, ale můj pocit mi říká, že čípku a potažmo celé pánvi ten podtlak dobře nedělá. Mé zkušenosti potvrdilo dost mých klientek s bolestivou menstruací a endometriózou, o tomto nedávno také psala na svůj blog kolegyně bylinářka specializující se na ženy s endometriózou Gabriela Tuatti.
Na houbě se mi líbí hlavně to, že je přírodní, obnovitelná, velmi jemná, neprotéká, nemusí se řešit žádné velikosti atd. Ale také to, že žena přichází do opravdu vědomého kontaktu se svou menstruační krví. Ano chápu, možná to někomu přijde už příliš, ale vytváření vědomého vztahu ke svému ženství a cykličnosti se neobejde bez prozření že „menstruace je fujky a menstruační krev je fujky fuj“.
Mnoho žen, které samy postupem času získaly pozitivní vztah ke svému ženství dokázalo překonat mnohé bolesti a nemoci spojené s oblastí podbřišku a troufám si říct, že ve 100% zpracovaly bolestivou menstruaci.
Jsem jedna z nich, menstruací jsem TRPĚLA, nenáviděla jsem jí! Chtěla jsem si nechat vyoperovat vaječníky, abych nemusela podstupovat každý měsíc to hrozné zlo. Bylo mi tak špatně, že jsem při menstruaci 2x omdlela bolestí a skončila na pohotovosti. Ani po prvním porodu se to nezměnilo. Po druhém – vědomém porodu a částečném uvolnění pánve – to bylo lepší, ale nebylo to opravdu dobré. Až po třetím porodu můžu říct, že o menstruaci prakticky nevím. A ne nebylo to počty porodů, tak snadné to bohužel není 😉 bohudík ;)! Bylo třeba zpracovat hodně bahýnka, co jsem si táhla s sebou … staženo do pánve a okolí. A pustit.
Osobně kombinuji volnou menstruaci a houbu a jsem maximálně spokojená.
Když je potřeba „jištění“ používám k houbě také látkové intimky – mám ráda ty od Mil.love.
Samozřejmě jde o osobní preference a tak mé zkušenosti jsou jako vždy pouze subjektivní. Nicméně sama jsem z houby tak nadšená, že bych vám ráda přinesla nějaké základní informace v otázkách a odpovědích.
Jde o mořskou houbu – tedy živočicha, nikoliv kytku, či něco uměle vytvořeného. Většinou se získává z velkých hloubek. Kdysi se sbíraly ručně bez přístroujů samozřejmě a povolání sběrače hub patřilo k nejnebezpečnějším vůbec. Nyní je to už o poznání bezpečnější, ale pořád nejde o průmyslový sběr. Tedy alespoň pokud si pohlídáte zdroj.
Houba má určitou poréznost – jemnost, hustotu – tak aby byla vhodná k užití jako menstruační.
Menstruační houba je přírodní produkt a k tomuto účelu se používala v přímořských zemích stovky let.
Varianty jsou a to minerální – tmavší s přirozeným obsahem minerálů a více praná – světlá.
Velikost je jedna a tu si sama přizpůsobíte jednoduchým zastřižením na požadovanou velikost.
Nemám ráda černobílé články a tak zmíním i negativa, protože pro někoho můžou být podstatná a je třeba je zvážit, aby bylo užívání houby pohodlné a bezpečné.
Po každé menstruaci a před ní, je vhodné houbu desinfikovat a to 2 minutovým varem ve vodě s lžičkou sody a soli. Déle houbu nevaříme, protože by se mohla poškodit a ztvrdnout.
Po vyvaření ji důkladně vyžídáme a necháme vyschnout idálně zavěšenou ve vzdušném pytlíčku, aby se usušila rovnoměrně.
Denní čištění je ideální jak pro houbu tak pro vás. Není nutné mít houbu (či kalíšek atd.) zavedenou celý den, dejte svému tělu trošku pauzu 😉 V této chvíli si můžete dát třeba sprchu, vanu, nebo si prostě vezmete vložky (samozřejmě látkové 🙂 ) .
Stačí 15 minutová lázeň v teplé vodě (ne vařící!) a přidáte JEDNU z těchto přísad:
Já přidávám vždycky ještě lžičku soli.
Jednoduše, protože nemá kam odejít 😉 Je to stejné jako u vaginálního vajíčka – pochva je krátká, nebojte. Kdo má obavy, našije si do houby šňůrku. Ze zkušeností mých a mých klientek ovšem vyplývá, že díky tomu, že houba je porézní – neklouzavá – a přizpůsobivá, zůstane tam, kde jí uložíte. Takže ji vyjmete velmi snadno a pokud to přeci jen nepůjde, stačí si dřepnout a díky uvolnění pánevního dna na houbu lépe dosáhnete.
Z uvedeného vyplývá, že není dobré a ani to není třeba, houbu zasouvat nějak moc daleko. Zvláště ženy s nízkým čípkem zasouvají prostě „na kraj“ 😉
Tak to bychom měly základní informace o menstruační houbě 😉
Co vy? Znáte menstruační houbu? Zkusíte jí?