Menstruační houba

Menstruační houba jako ekonomická, ekologická a hlavně spolehlivá a příjemná alternativa ke konvenčním menstruačním potřebám s mnoha benefity.

Jaké jsou mé zkušenosti s menstruační houbou a proč jsem si jí pořídila?

Osobně jsem k menstruační houbě přešla po 8 letech používání menstruačního kalíšku.

Původně jsem měla kalíšek před porodem, pak po porodu jiný typ a všechno bylo OK, ale starý kalíšek jsem po 3 těhotenstvích ztratila a i když jsem strávila snad týden výběrem nového a diskuzí na různých kalíšnických skupinách, objednaný kalíšek za bezmála 600Kč mi neseděl, protékal a tlačil mě.

Mám nízký čípek a není pro mě jednoduché vhodný kalíšek vybrat. Navíc díky mé vědomé práci s pánevním dnem, vagínou a sexualitou obecně jsem nějak došla k vnitřnímu přesvědčení, že si do své pochvy nic umělého zavádět nehodlám. Silikon je prostě jen silikon a tedy umělá látka.

Druhá věc, která mi na kalíšku začala hodně vadit byl ten podtlak. Nemám žádné evidence-based důkazy, ale můj pocit mi říká, že čípku a potažmo celé pánvi ten podtlak dobře nedělá. Mé zkušenosti potvrdilo dost mých klientek s bolestivou menstruací a endometriózou, o tomto nedávno také psala na svůj blog kolegyně bylinářka specializující se na ženy s endometriózou Gabriela Tuatti.

A tak jsem si objednala svou první menstruační houbu.

Na houbě se mi líbí hlavně to, že je přírodní, obnovitelná, velmi jemná, neprotéká, nemusí se řešit žádné velikosti atd. Ale také to, že žena přichází do opravdu vědomého kontaktu se svou menstruační krví. Ano chápu, možná to někomu přijde už příliš, ale vytváření vědomého vztahu ke svému ženství a cykličnosti se neobejde bez prozření že „menstruace je fujky a menstruační krev je fujky fuj“.

Mnoho žen, které samy postupem času získaly pozitivní vztah ke svému ženství dokázalo překonat mnohé bolesti a nemoci spojené s oblastí podbřišku a troufám si říct, že ve 100% zpracovaly bolestivou menstruaci.

Jsem jedna z nich, menstruací jsem TRPĚLA, nenáviděla jsem jí! Chtěla jsem si nechat vyoperovat vaječníky, abych nemusela podstupovat každý měsíc to hrozné zlo. Bylo mi tak špatně, že jsem při menstruaci 2x omdlela bolestí a skončila na pohotovosti. Ani po prvním porodu se to nezměnilo. Po druhém – vědomém porodu a částečném uvolnění pánve – to bylo lepší, ale nebylo to opravdu dobré. Až po třetím porodu můžu říct, že o menstruaci prakticky nevím. A ne nebylo to počty porodů, tak snadné to bohužel není 😉 bohudík ;)! Bylo třeba zpracovat hodně bahýnka, co jsem si táhla s sebou … staženo do pánve a okolí. A pustit.

Osobně kombinuji volnou menstruaci a houbu a jsem maximálně spokojená.

Když je potřeba „jištění“ používám k houbě také látkové intimky – mám ráda ty od Mil.love.
Samozřejmě jde o osobní preference a tak mé zkušenosti jsou jako vždy pouze subjektivní. Nicméně sama jsem z houby tak nadšená, že bych vám ráda přinesla nějaké základní informace v otázkách a odpovědích.

Co je to menstruační houba?

Jde o mořskou houbu – tedy živočicha, nikoliv kytku, či něco uměle vytvořeného. Většinou se získává z velkých hloubek. Kdysi se sbíraly ručně bez přístroujů samozřejmě a povolání sběrače hub patřilo k nejnebezpečnějším vůbec. Nyní je to už o poznání bezpečnější, ale pořád nejde o průmyslový sběr. Tedy alespoň pokud si pohlídáte zdroj.

Houba má určitou poréznost – jemnost, hustotu – tak aby byla vhodná k užití jako menstruační.

Jaké jsou její přednosti?

Menstruační houba je přírodní produkt a k tomuto účelu se používala v přímořských zemích stovky let.

 • Je přírodní a do přírody se zase vrátí a snadno rozloží – nezatěžuje ekosystém
 • Je super příjemná, prakticky ji necítíte
 • Zavádění i vyjmutí je jednoduché
 • Snadná údržba – péče o houbu
 • Prostá chemikálií
 • Nevytváří podtlak na čípek jako je tomu u kalíšku – z toho důvodu je velmi vhodný i u žen s endometriozou a jinými potížemi spojenými s bolestmi a zánětem.
 • Pomáhá s bolestivou menstruací – u některých žen a z výše uvedených důvodů.
 • Nebělená
 • Neprotéká
 • Ideální pro ženy s nízkým čípkem – jsem jedna z nich a opravdu neprotéká, funguje jak má 😉
 • Sedí opravdu každé ženě – nemusíte řešit vhodný tvar, typ a já nevím co jako u kalíšku.
 • Ušetří vám peníze – jednu houbu lze používat až 6 měsíců
 • Uděláte něco pro Zemi – přestanete podporovat chemickou výrobu jednorázových dámských potřeb.
 • Pochází z obnovitelných zdrojů
 • Obsahuje přírodní minerály z moře a enzymy, které mohou pomoci se zápachem a množením bakterií – výtoky.
 • Je možné ji používat i během sexu (větší velikost houby!) či plavání

Jsou nějaké varianty a velikosti?

Varianty jsou a to minerální – tmavší s přirozeným obsahem minerálů a více praná – světlá.
Velikost je jedna a tu si sama přizpůsobíte jednoduchým zastřižením na požadovanou velikost.

Jaká jsou její negativa?

Nemám ráda černobílé články a tak zmíním i negativa, protože pro někoho můžou být podstatná a je třeba je zvážit, aby bylo užívání houby pohodlné a bezpečné.

 • O houbu je nutné správně pečovat – pravidelně vymývat teplou vodou, regenerovat před a po každém použití a ideálně i denně.
 • Houba může obsahovat části písku, vápenných usazenin atd. – ale většinou neobsahuje, bývají za tímto účelem důkladně čištěny. I tak jsou mikroskopické zbytky pravděpodobné. Otázkou je nakolik je to na škodu a zda je to pro vás horší ve srovnání s tamponem či silikonem.
 • Houba se musí proplachovat pod tekoucí vlažnou – teplou vodou. A teče z ní dost krve. Ne každá žena je na kontakt se svou krví připravena. Musím ale říct, že to nijak nejde cítit a fakt není nutné se na to dívat, pokud s tím máte problém, ale prostě máchat houbu pod tekoucí vodou a třeba se na sebe usmívat do zrcadla J Osobně vnímám kontakt s menstruační krví jako velmi pozitivní na cestě k vědomému Ženství a přijetí své cykličnosti. Vím, že to pro nás ženy vychované v rovnici – menstruace = tabu + fuj + au, je složité.
  Je možné ji proplachovat i ve studené vodě – je třeba být důkladnější a ideálně regenerovat denně na 15 minut – takhle to dělám já
 • Houba může, navzdory obecnému šíření, způsobit syndrom toxického šoku. Riziko nikterak nestoupá, dle dostupných studií, ale byl potvrzen minimálně jeden případ TSS při užití menstruační houby. Toto je dáváno do souvislostí s potvrzenou možnou přítomností zlatého stafylokoka – původce TSS – na houbě. Houbu je proto nutné měnit jako například tampony – den 6-8 hodin a přes noc může být zavedena, ale ráno propláchneme.

Jak se houba desinfikuje?

Po každé menstruaci a před ní, je vhodné houbu desinfikovat a to 2 minutovým varem ve vodě s lžičkou sody a soli. Déle houbu nevaříme, protože by se mohla poškodit a ztvrdnout.
Po vyvaření ji důkladně vyžídáme a necháme vyschnout idálně zavěšenou ve vzdušném pytlíčku, aby se usušila rovnoměrně.

Jak se houba čistí denně?

Denní čištění je ideální jak pro houbu tak pro vás. Není nutné mít houbu (či kalíšek atd.) zavedenou celý den, dejte svému tělu trošku pauzu 😉 V této chvíli si můžete dát třeba sprchu, vanu, nebo si prostě vezmete vložky (samozřejmě látkové 🙂 ) .

Stačí 15 minutová lázeň v teplé vodě (ne vařící!) a přidáte JEDNU z těchto přísad:

 • 1 lžičku sody
 • ¼ šálku jablečného octa
 • 1 lžičku koloidního stříbra

Já přidávám vždycky ještě lžičku soli.

Jak se houba vyjímá?

Jednoduše, protože nemá kam odejít 😉 Je to stejné jako u vaginálního vajíčka – pochva je krátká, nebojte. Kdo má obavy, našije si do houby šňůrku. Ze zkušeností mých a mých klientek ovšem vyplývá, že díky tomu, že houba je porézní – neklouzavá – a přizpůsobivá, zůstane tam, kde jí uložíte. Takže ji vyjmete velmi snadno a pokud to přeci jen nepůjde, stačí si dřepnout a díky uvolnění pánevního dna na houbu lépe dosáhnete.
Z uvedeného vyplývá, že není dobré a ani to není třeba, houbu zasouvat nějak moc daleko. Zvláště ženy s nízkým čípkem zasouvají prostě „na kraj“ 😉

Tak to bychom měly základní informace o menstruační houbě 😉

Co vy? Znáte menstruační houbu? Zkusíte jí?

Pocházím z jižních Čech, z oblasti zvané Česká Kanada. Žiji u hlubokých lesů, rozlehlých luk a nespočtu rybníků. Miluji přírodu a nacházení harmonie v ní i nás samých. Propaguji holistický přístup k péči o ženské zdraví nejen s použitím bylin. Ctím tradice a jednoduchý život.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů