Stravou proti bolestivé menstruaci

Zjistíte, jak souvisí strava a zánět ve vašem těle s bolestí, která doprovází menstruaci a dostanete praktické tipy, co jíst, abyste u menstruace nemusela trpět.

Bolest u menstruace neboli odborně dysmenorea je záležitost, která se týká velké části žen. To ale neznamená, že to je něco, co je zdravé a normální.

Jasně, v reklamě na růžové pilulky vidíte, jak stačí slupnout tuhle zázračnou chemickou lentilku a všechno je oukej, ale vy možná vnímáte, že když to bolí, mělo by se to řešit.

Kde se bolest bere a proč?

Bolest u menstruace se dělí do dvou kategorii – primární a sekundární.

Začneme tou druhou – sekundární je tehdy, když je bolest přítomná u dalších onemocnění jako endometrióza, fibroidy a jiná onemocnění v oblasti pánevního dna. Tady je dobré řešit ten primární problém a sice dané onemocnění.

My se zaměříme na primární – zvaná dysmenorea – znamená, že bolest je jediný problém, který žena má. Nemá žádné další obtíže. To vám teda pomohlo, co? Jako by to byl malý problém, eh.

Obecně se bolestivost u menstruace projevuje jako křečovitá bolest. Dochází totiž ke kontrakcím dělohy a tím vypuzování krve. Zdravá žena o tom ale vůbec neví, proč vás to teda bolí?

Křeče svalů jsou přítomné, když hodně cvičíme, nebo jsou svaly unavené. Tuhle možnost asi u dělohy můžeme vyškrtnout, že?

Pak bolest vzniká na základě zánětu, který je v těle a u menstruace se rozvíjí také na hormonálním podkladě.
Nesmíme zapomenout také na to, kdy celé tělo nefunguje tak, jak má díky špatnému pohybu, srůstům v oblasti pánevního dna, jizvám atd – fyzioterapeutický problém, který je třeba řešit v péči odborníka.

Naprosto perfektně pomáhají ženám v mé péči také sedací koupele, vaginální napářka a obklady z ricinového oleje. Zkuste bylinky taky >>>

My se zaměříme na zánět

I pokud je bolest způsobená na podkladě jiném než primárním zánětu – fyzioterapeutický problém, sekundární příčina bolesti atd. tak zánět většinou je přítomný a má smysl se zaměřit na jeho potlačení.

A ne růžovou pilulí – ta nic neřeší, ale jen potlačuje. My potřebujeme řešit příčinu a to posílit tělo, jeho zdravou imunitu a eliminovat zánět.

Paleo stravou proti zánětu

Pokud neznáte paleo, nebo jste o něm slyšely zkazky jako že jde o pojídání syrových steaků s hrstí bobulí jako v paleolitu, mrkněte třeba tady >>>

Ve zkratce jde o stravu založenou na konzumaci velkého množství nejrůznější zeleniny, trošky ovoce, oříšků, vajec, ryb a masa.

Žádné průmyslově zpracované potraviny, sladidla včetně přírodních, mléčné výrobky, luštěniny a obiloviny (jsou nestravitelné a podporují zánět) a samozřejmě se vyhýbáte také chemickým aditivům.

Pokud jste vegetariánky nebo veganky a přestáváte číst, chápu. Nicméně pokud máte otevřenou mysl, čtěte dál. Stojí to za to.

Zkusila jsem to taky a vím, jak je to těžké, ale že to za to stojí.

Většina autorů nejúspěšnějších paleo programů a kuchařek u nás i ve světě byli většinu života vegetariáni/vegani a díky vleklým zdravotním problémům od únavy, depresí, akné po autoimunitní poruchy jako roztroušená skleróza, revmatoidní artritida aj. svůj životní postoj a hlavně stravování změnili.

Hormony

Je to možná k nevíře, ale strava zásadně ovlivňuje také tvorbu hormonů v našem těle a to nejen inzulin, který se pojí s cukrovkou.

Bolest u menstruace je spojena s nadbytkem estrogenu a tak víme, že je třeba mít hormony v rovnováze. Jak na to za třicet dní s pomocí programu WHOLE 30, se dozvíte třeba tady >>>

Nezapomeňme taky na to, že z prostředí se k nám dostává řada toxinů a hormonů samotných, které narušují fungování našeho organismu na hormonální úrovni. Řešte tedy, čím se koupete, čím čistíte domácnost atd.

Zánět podporující potraviny

Autoimunitní protokol a protizánětlivá dieta vycházejí z paleo stravování, protože paleo přirozeně používá potraviny, které tělu prospívají.

Z potravin, které tělu nedělají dobře jsou to:

  • sladkosti a cukr obecně
  • aditiva a chemické vylepšováky v potravinách
  • lepek
  • mléčné výrobky
  • luštěniny a obiloviny

Proč jsou luštěniny a obiloviny problém?

Jsou to semena – části rostlin, která mají dlouho vydržet a dokonce i v trávícím traktu zvířat, aby se mohly rozmnožovat. Obsahují látky, které způsobují jejich nestravitelnost a tím jsou pro lidi de facto škodlivé.

Jasně můžeme je namočit, ale ani namočením se to úplně nevyřeší, bohužel. Vím o čem mluvím. Prý se vegetariánům přizpůsobí mikroflóra a pak neprdí – ha ha ha. Jeden z důvodů přechodu na jinou stravu bylo mé neustále na fouklé břicho a manžel, který řekl, že mě miluje, i když prdím jak starý chlap. Eh. To fakt nechcete slyšet.

Obiloviny jsou to samé. Navíc problematický lepek. Jo, taky jsem si říkala, že jsou dneska všichni s tím lepkem padlí na hlavu, že kdo nemá alergii, jakoby nebyl. No a pak po 30 denním restartu, kdy mi nejvíc chyběl domácí kváskový chleba, jsem si ho dala a okamžitě jsem měla ucpaný nos a bolely mě klouby. Zkoušela jsem to opakovaně a prostě mi to dělá lepek. Bohužel 🙁

Je teda vhodné minimálně omezit obiloviny a luštěniny ve svém jídelníčku. Proč? Jednoduše proto, že tohle není přirozená strava lidí. Ne v tom neuvěřitelném měřítku, ve kterém je jíme dnes.

Našel by pračlověk někde 100m2 obilí, aby si z toho upekl chleba, dal si na snídani kaši a pak s tím zahušťoval jídlo?
Jakou výživovou hodnotu pro nás vůbec obilí má?

Zdravý talíř

Klíčové je dobré složení talíře – většina talíře RŮZNÁ zelenina, hodně listové zelené zeleniny, tepelně upravená zelenina, můžete i trošku brambor, sladkých brambor, dýně, mrkve atd. Kousek ovoce, hrstka oříšků a bílkovina – maso nebo vejce.

Mikronutrienty

Tím, že zařadíte do své stravy takové množství různé zeleniny a ovoce, ale i zdravých tuků, jaké jste ani jako veganky nikdy na talíři neměly (vím, o čem mluvím – sama jsem celý život nejedla maso a přešla na paleo), hodně z vás nebude potřebovat nic víc a „pouhý“ přechod na paleo stravu vám bude stačit.

Omega 3

Vyvážené množství omega 3 a 6 mastných kyselin v naší stravě je naprostý základ. Základ, který nemá skoro nikdo, bohužel. Nejíme dostatek ryb a i kdybychom je jedli 5x týdně, tak obsah živin v nich, tak jako ve všem, klesá. Je třeba omega 3 suplementovat s pomocí kvalitních výživových doplňků. Osobně používáme Moeller´s.

Omega 3 pomáhá ne zanedbatelně snižovat zánět a tím i bolest při menstruaci podle studií.
Je vhodné jej kombinovat s vitamínem E.

Vitamín B1

V několika studiích bylo zjištěno, že ženy, které užívaly vitamín B1 měly nižší potřebu užívat léky jako ibalgin při menstruaci.

Hořčík

Není sice nějak výrazně potvrzeno, že by pomáhal přímo u bolestivé menstruace, ale obecně při křečích pomáhá, takže proč to nezkusit. Pozor ale na správnou formu hořčíku – ne každá je dobře vstřebatelná. My osobně bereme tento >>>

Zvládnete to taky!

Už samotný přechod na paleo stravu pomáhá velké části žen s úpravou menstruačního cyklu a bolestmi.
Nemusí to být jednoduché, ale stojí to za to zkusit. Třeba na 30 dní podle programu WHOLE 30, jako jsme to zkusili my >>>

V pokračování tohoto článku se zaměřím na zdravé zažívání a problémy se zažíváním kolem menstruace.

Máte dotazy? Napište mi je do komentářů.

Pocházím z jižních Čech, z oblasti zvané Česká Kanada. Žiji u hlubokých lesů, rozlehlých luk a nespočtu rybníků. Miluji přírodu a nacházení harmonie v ní i nás samých. Propaguji holistický přístup k péči o ženské zdraví nejen s použitím bylin. Ctím tradice a jednoduchý život.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů