10 důvodů proč začít s vaginální napářkou

A zamilovat si ji.

Bylinné napařování lůna neboli vaginální napářka se dostává do povědomí dnešních žen pomalu ale jistě z USA zejména díky herečce Gwyneth Paltrow. Od doby, kdy zveřejnila na svém blogu článek o napářce uběhlo už pár let a tenhle malý ženský zázrak si vychutnává po celém světě čím dál více žen.

Proč je to takový boom?

Představte si, že si uvaříte opravdu silný bylinkový nálev z bylin připravených speciálně na míru vašim ženským potřebám. Po kuchyni se rozprostře neuvěřitelně uklidňující a radostná vůně bylin a vy budete ve vzpomínkách rázem na rozkvetlé louce v létě. Už jenom příprava napářky je nádherný rituál péče o tělo. Proč chodit do drahých a neosobních wellnes center, když si můžete snadno dopřát soukromou initimní saunu doma?
A hlavně napářka opravdu pomáhá. Jak? Podívejte se.

1. Harmonizuje cyklus

Trpíte problémy s nepravidelným cyklem, nebo se objevuje špinění před či po menstruaci? Nebo vás možná trápí bolestivá menstruace? Prostě vaše perioda by se rozhodně nedala označit za pohodovou záležitost na kterou se těšíte? A víte, že to tak nemusí být?

Napářka vám může pomoci s harmonizací cyklu pomocí vhodně zvolených bylin a využití působení více faktorů, mezi které patří hlavně teplo a relaxace. Když si sednete nad hrnec plný léčivých bylin, vaše tělo se doslova otevře skrze póry na kůži. Prohřátou sliznicí vstupují účinné látky bylin přímo do krevního řečiště a hlavně působí přesně tam, kde potřebujete – v pochvě, na čípku a dál

2. Navrací vás k sobě

Děti, práce, rodina, manžel … aha ještě nakrmit psa! A kde jste na tom seznamu vy? Poznáváte se? Takže se pěkně posaďte! Na hrnec s bylinami 😉 a vnímejte sama sebe. Napářku s oblibou a velkým úspěchem používám hlavně u žen, pro které je pojem „ženství“ hodně abstraktní. Upracovaná manažerka nebo profesionální máma na plný úvazek, tohle bývá nejčastější pojítko k zahájení terapie – „a teď se věnuj sama sobě!“.
Když vám totiž voňavá pára obtěžkaná účinnými látky z bylin stoupá k chrámu vašeho ženství, nemáte moc na výběr než ho prostě vnímat. Vnímat to, na co jste tak dlouho nemyslely, o čem jste se styděly celé ty roky mluvit, nebo k čemu dokonce nemáte vztah. Ono to totiž není „to“, je to vaše YONI, vaše vagína, pochva .. sídlo vašeho ženství. Abyste zažívala harmonii těla i duše projevenou jako zdravé ženství, zdravý cyklus a plodnost, je třeba se nejprve poznat. Opravdu zevnitř a důkladně 😉

3. Zažijete neuvěřitelný relax

Jo v sauně je to fajn, nebo takový wellness na poukaz ze slevomatu .. hmmm! Jenže tohle si často nedopřejete, že? A víte, že takhle zarelaxovat si můžete i doma? Počkáte až děti a manžel usnou a dopřejete si své VIP SPA jen vy a byliny. Zapálíte si svíčky, pustíte příjemnou meditační hudbu, uvaříte bylinky a posadíte se na hrnec. Zabalená do dek, aby pára nikam neunikala a vám bylo příjemně teploučko už si pak jen vychutnáváte ty chvíle sama pro sebe.

4. Uzdravuje vaší yoni

Věda nám už dokázala, že byliny obsahují léčivé látky, které dokáží pomoci s různými zdravotními problémy. Když tedy zvolíme dobře bylinnou směs, napářka může jemně pomoci harmonizovat ženské obtíže, jako je nepravidelný cyklus, bolestivá menstruace, PMS, polycystické vaječníky, suchost, výtoky či dokonce některé formy neplodnosti.

Nicméně přínos napářky je ještě v další rovině a tím je rovina psychická a emoční. V našem těle si za celý život neseme spoustu emocí, které se časem projeví jako n-emoce. Ne nadarmo se říká, že nás nebolí záda, ale tíha, kterou nosíme, nebo hlava, ale myšlenky, které nedokážeme setřást. Ženské orgány nejsou žádnou vyjímkou, ba naopak. Pochva je ze své podstaty přijímajícím orgánem – přijímá mužův penis i semeno, aby vzniknul nový život. Pokud žena zažila sexuální trauma, zneužití, násilí při porodu, operace, nástřih hráze a pod., všechno se zarylo hluboko do její duše i těla.

Napářka může velmi jemně pomoci otevírat tyto staré vzorce a navrátit ženu zpět k její harmonii. Tak jako fyzicky otevírá póry s pomocí bylin a tepla, dokáže otevřít a zjemnit i naše bolesti a pokud jsme připraveny, mohou se rozplynout společně s bylinnou párou. Proces to samozřejmě není lehký a vyžaduje spoustu vědomé práce, nicméně napářka, stejně jako například bylinná koupel či masáž, mají svou nezastupitelnou roli při zpracovávání traumatu holistickou cestou s pomocí bylin.

5. Zlepšuje sexuální prožitek

Možná se řadíte k ženám, které mají k sexu tak nějak vlažný vztah. Nebo vás trápí vaginální suchost? Zkuste napářku! Díky příjemnému a efektivnímu prohřátí intimních partií, dochází k přirozenému prokrvení a tím lepšímu vnímání jak sama sebe a svých potřeb, ale také lepšímu naladění na samotné milování. Spousta žen sdílí, že i když na napářku čekají, až manžel usne, po ní ho jdou rychle vzbudit. K jeho milému překvapení a její radosti 😉

Napářka se také více než výborně doplňuje s cvičením s energetickým yoni vajíčkem.

6. Pomáhá s přípravou na porod i poporodním hojením

Napářka je skvělou cestou k vědomé přípravě na porod. Doporučuje se používat nejdříve od ukončeného 38 týdne těhotenství. Napařování pomůže ženě soustředit se na porodní cesty a jemně je uvolnit v případě, že už jsou připraveny přirozeně. Pomůže zklidnit se a naučit se uvolnit pánevní dno a dýchat dolů tak, aby si mohla užít krásný a jemný porod.

Bylinná směs v tomto případě patří vždy do rukou zkušené bylinářky. Nikdy neexperimentujte s vyvoláním porodu s pomocí bylin!

V poporodním období má napářka své místo v mnoha tradičních kulturách od latinské Ameriky přes Afriku až po Čínu. Dnes naštěstí nemusíme řešit horší hygienické podmínky, ale i tak můžeme čerpat z benefitů antiseptického a hojivého působení bylin. Ženy, které napářku po porodu prováděly uvádějí lepší poporodní hojení a rekonvalescenci a hlavně příjemnou relaxaci po porodu.

7. Je dostupná

Hrnec a dvě desky sežene každá žena, aby si mohla napářku vyzkoušet 😉 Není třeba speciálního vybavení. Pokud se vám napářka zalíbí, můžete poprosit manžela, aby vám vyrobil sedátko – deska z masivu (nikdy ne překližka,spárkovka apod. – obsahují lepidla!) s prostým otvorem na páru, „střih“ asi jako kadibudka 😉 Tohle zvládne každý průměrně šikovný muž či dokonce žena. Pokud nemáte, můžete si prkénko objednat u našeho stolaře.

Bylinkový balíček se směsí na napářku u nás koupíte v balení od 100 gr za 120 Kč a vydrží vám na 3-5 napářek. Když si bylinky nasbíráte samy, nestojí vás vlastně nic 😉

8. Je opravdu příjemná!

Těžko popsat, to se prostě musí zažít 😉 ! Na tom, když si sednete nad hrnec, omotáte se dekama až po ramena a u toho se věnujete jen sobě, nebo třeba čtete a popíjíte dobrý čaj, je něco starodávného. Takový klid a pohoda. Napařování je prostě parádní s příchodem sychravých večerů a v zimě jej oceníte dvojnásob. Já si pamatuju, jak nás babička posadila nad lavor s dvěma prkny, abychom se nahřáli, když jsme promrzli po koulovačce 🙂 zkuste to taky 😉

9. Pomáhá s plodností

Jednak díky použitým bylinám, ale také díky samotnému fyzikálnímu působení procedury můžeme očekávat zlepšení u některých stavů neplodnosti. Zejména pokud se to týká nepravidelného cyklu či nedostatečnosti děložní sliznice. Tím, jak bylinná pára působí přímo na sliznice, může pomoci s jejím odlučováním a posléze efektivní výstavbou tak, aby se oplodněné vajíčko mělo kde uchytit a mohlo začít svou cestu Životem. Samozřejmě napářka není samospásná, ale může být krásnou doplňkovou terapií neplodnosti nebo jako vědomá příprava na otěhotnění.

10. Detoxikuje

Tak jako v sauně, zvyšuje se i při napařování cirkulace krve, vylučují se zplodiny metabolismu a tělo se potí. Tím, že cílíme na jednu specifickou oblast, můžeme poměrně rychle sledovat efekt, který napařování na očistu podbřišku má. Občas se objeví při napářce mírný výtok jako projev čištění těla. Některé ženy vnímají najedou podbřišek velmi intenzivně tak jako nikdy před tím. To všechno jsou doprovodné známky očisty těla. Je vhodné napařování podpořit pitím teplého nebo alespoň vlažného čaje a i po samotné procedůře dostatečně pít.

A na závěr malé shrnutí

Napářka je prostě úžasný způsob jak navrátit ženám jejich zdraví. Nejde o prosté působení bylin a účinných látek, ale o mnohem více a tím je čas, který strávíme samy se sebou. Prostor pro to, vnímat své ženství a své pocity. Příležitost zastavit se. A to je mnohem více než „jen“ léčení vagíny. Je to cesta zpět k Harmonii Ženy.

Jsou ženy, kterým napářka nevyhovuje a raději si dopřávají „staromódní“ sedací koupele, které mají velmi podobné účinky a dokonce je možné udělat si parní sedací koupele podle Priesnitze – jak na to, se dozvíte na mých přednáškách na toto téma.

Na závěr ze třeba také říci, že bez napářky vaše děloha nebude „málo čistá“, ne to opravdu ne 😉 Netřeba mít výčitek, že jste se o této úžasné metodě péče o ženské zdraví dozvěděla až teď. Napářka je prostě a „jen“ skvělý způsob jak si to své ženství ještě více užít a vyladit zdraví těla i duše do větší harmonie.

Kdy není vhodné napařovat?

Jsou samozřejmě situace, kdy není napařování vhodné.
Přečíst si o tom můžete zde.
Vždy doporučuji své potíže v případě potřeby konzultovat také s otevřeným a poučeným gynekologem či porodní asistentkou.
Vhodnost vybraných bylin doporučuji konzultovat se zkušeným bylinářem.

U nás si můžete zakoupit směsi na míru i hotové směsi pro Harmonii Ženy.

Vaginální napařování nenahrazuje léčbu. Tento článek není medicínského charakteru a veškeré uvedené informace vycházejí pouze ze zkušeností a znalostí autorky – vaginal steaming facilitator, bylinářky a duly. Autorka nenese žádnou zodpovědnost za užití napářky u čtenářů.

Pocházím z jižních Čech, z oblasti zvané Česká Kanada. Žiji u hlubokých lesů, rozlehlých luk a nespočtu rybníků. Miluji přírodu a nacházení harmonie v ní i nás samých. Propaguji holistický přístup k péči o ženské zdraví nejen s použitím bylin. Ctím tradice a jednoduchý život.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů