Možnosti využití propolisu při léčbě mírné a střední endometriózy jsou vědecky ověřené a její výsledky jsou více než uspokojivé. Účinky propolisu se dají využít i u ostatních zánětlivých onemocnění nejen u žen.
Tento způsob přírodní léčby i přesto není u nás příliš znám, respektivě mám pocit že vůbec, a proto se pokusím o krátké shrnutí v tomto článku.
Propolis je vlastně takový včelí tmel. Zlatavá hmota, kterou produkují včely ze sesbírané pryskyřice stromů, kterou následně smíchají se svými slinami a používají čistě prakticky také jako desinfekci pláství a jejich těsnění – odtud název včelí tmel.
Složení propolisu se mění v závislosti na zeměpisné šířce a tedy na zdroji obživy včel. Propolis, který se vyskytuje u nás je ve složení cca 50% rostlinné balzámy, 30% vosky, 10% esenciální oleje, 5% pyl a pryskyřice a další látky.
V moderní vědě bylo odhaleno to, co naši předkové věděli již věky – že propolis má silný dezinfekční, antibiotický a protizánětlivý účinek. Likviduje viry, bakterie i plísně. Povzbuzuje organismus, snižuje bolest, tlumí zánět a podporuje hojení.
Průměrný včelí roj vyprodukuje za rok jen něco kolem 300g propolisu. Je tedy vzácný a jeho výsledná cena je vyšší.