První klíč k ženskému zdraví

Být zdravá. Být žena ve své síle. Přijmout své ženství…
Hodně se tom v poslední době mluví. Všude se můžete dočíst zaručené návody na nalezení vlastního ženství, na facebooku na vás denně vykoukne 10 nových expertů na ženskost a pomalu v každém obchoďáku už najdete něco, co vám pomůže stát se bohyní.

Je úžasné, že se začínáme zajímat o to, kým skutečně jsme a o to, jak o sebe pečovat co nejlépe a tím opravdu nemyslím jen výběr vhodného pleťového krému 😉

Ale kde leží esence ženství?
To, co hledáme a tak usilovně řešíme svou myslí?

Velká většina tradičních kultur věří, že zdroj života sídlí v břiše. Přesněji řečeno, že obnovující všeobsahující síla vychází z dělohy ženy.

Když se na to podíváme ryze praktickým pohledem západu, dává to smysl.
Děloha je totiž místem vzniku nového života. V ní se každý měsíc odehrávají velké změny, aby byla schopná přijmout oplodněné vajíčko. Do ní se potom vajíčko noří a ona jej skrze své stěny a placentu vyživuje a skrze dělohu, čípek a pochvu se nakonec dítě narodí.
Pokud k děloha oplodněné vajíčko nepřijme, přichází měsíční krvácení – menstruace a děloha sama čistí vše, co již nepotřebuje.

Obnovuje se stále znovu a znovu v celém plodném věku ženy.

Děloha je absolutně úžasný orgán.

Funguje v dokonalé harmonii s celým naším tělem, ale hlavně s vaječníky. Z biologie víme, že to, jak funguje náš cyklus, řídí náš mozek. Víme také, že když jsme přetížené, zažíváme stres, emoce a pod. Snadno svůj hormonální systém vyvedeme z rovnováhy.

Tohle jsou fakta.
Jenže co je za tím víc?

  • Víte, kde se vaše děloha nachází?
  • Jak je veliká?
  • Jaký má tvar?
  • Znáte váš cyklus?
  • Znáte vaší menstruační krev?

To je otázek, co? A nejsou všechny, věřte mi. V momentě kdy se totiž začnete vědomě zajímat o to, co vás dělá ženou a tedy vaší dělohu, vynoří se spousta otázek. O děloze nám nikdo nic neříkal. Neučily jsme se ji mít rády. Víme maximálně, jak vypadá na řezu a kdy „to“ máme dostat. No a pak taky, že menstruace většinu z nás bolí nebo při nejmenším otravuje. Rozhodně to není něco, co by si většina žen v této společnosti nějak užívala. Neřeším tady tu část žen, kterou potkávám na svých přednáškách nebo stránkách 😉 vím, že vy to máte jinak, ale bohužel nejste vzorek většiny. Proto není nikdy dost osvěty a tyhle články jsou tak potřebné.

Co jste odpověděly na otázky nahoře?
Zkuste se k nim znovu vrátit a upřímně na ně odpovědět.

Máte to?

Co vám dělalo největší problém?

Věděly jste, kde se vaše děloha přesně nachází? Docela mě překvapuje, že tohle hodně žen neví. Je opravdu kousíček nad stydkou kostí – což je ta kost nad vašim klitorisem a ten počítám, že víte kde je 🙂 Děloha je kousek nad koncem stydké kosti.

Našly jste?

A víte, že je velká asi jako vaše vnitřek vaší dlaně? Každá ji máme jinou. Má jiný tvar, jiné umístění, někdy je zakloněná, někdy míří hodně nahoru atd. Tak jako máme každá jinou postavu, máme i jinou dělohu.

A co váš cyklus? Počítám, že tušíte, kdy máte menstruovat. Teda pokud nejste taková skleroza netabulková jako já, která to musí stále kontrolovat v aplikaci nebo v kalendáři, abyste zjistila, zda už nejste zase těhotná J Vtip? Ze života J

Ale víte, kdy ovulujete? A když jdeme ještě dále, víte, jak jednotlivé fáze přímo na fyziologické úrovni ovlivňují vaše chování? Že po menstruaci budete pravděpodobně výkonnější, v období ovulace se budete chtít milovat atd.? To opravdu není nějaký ezoblábol, ale fakt, který vychází z hormonálních změn ve vašem těle 😉 Tohle uvědomění pomáhá hodně mým „vědeckým“ klientkám v přijetí vlastní cykličnosti.
Jistě, každá jsme jiná a ne vždy na vás tabulkové vystihnutí popisu jednotlivé fáze dle knihy Cyklická žena, nebo podle Cyklického magnetu budou působit. Mimochodem knihu velmi doporučuji k přečtení a magnetku taky a ne, není to placená reklama 😉 Ale je to opravdu dobrý začátek pro uvědomění toho, co ve ve vašem těle a pak i mysli odehrává.

Poslední otázka vám možná dala trošku zabrat. Menstruační krev. Pokud používáte tampony, prakticky jí nevidíte. Pokud používáte vložky, nějak se s ní potkáte, ale pořád to není žádná sláva. V menstruačním kalíšku už jde vidět dobře. Chápu, že tohle je téma, ke kterému si každá žena musí dojít sama a někdo třeba ani nechce. Je ale dobré vědět, že to, jak menstruační krev vypadá, vypovídá mnohé o tom, jak zdravá je vaše děloha. Asi tak, jako kvalita stolice vypovídá o vašich střevech 😉 hodně přeneseně samozřejmě 🙂

O cyklu a krvácení jsem už psala v tomhle článku, tak to jenom shrnu – menstruační krev by měla být jasně červená, bez sraženin a bez hnědého špinění. Krvácení by mělo začít a skončit, ne začít, skončit, začít skončit. Ne špinění, krvácení, špinění atd. Jsme jedinečné, to ano, ale některé věci se dají zobecnit, takže si to tady dovolím.

Pokud jsou v krvi sraženiny, znamená to většinou chlad v oblasti dělohy, stagnaci krve, někdy i stagnaci v oblasti jater z pohledu tradiční čínské medicíny. Ovšem nejen TČM se dívá na tento stav jako patologický. Lidově řečeno děloha nepracuje tak, jak má. To stejné se týká špinění před a po menstruaci.

Děloha jakoby nedokázala odloučit celou děložní výstelku a „pokašlává“ – já to tak vnímám. Je slabá a nemá dost energie na optimální krvácení. Proto se před cyklem a po něm zbavuje staré výstelky z předešlého cyklu. Hnědá krev je vždy krev stará, to je třeba si uvědomit.

Děloha má samočistící schopnost, ale někdy je dobré ji pomoci.

My totiž nežijeme v ideálním světě, nežijeme ve své přirozenosti – nehýbeme se denně několik hodin, nezapojujeme nohy, pánevní dno, páteř, tak jak máme. Většinu času sedíme a ještě k tomu špatně. Hodně z nás zažilo operaci v oblasti podbřišku, ať už jde o jizvu po operaci slepého střeva nebo císařském řezu. Nosíme těsné kalhoty, které nás půlí v pase v lepším případě, když si sedneme, v tom horším, i když stojíme a samozřejmě to jsou bokovky. Dovedete si tedy představit, co takový oděv udělá s cirkulací krve a lymfy? No co si budeme povídat, žádná hitparáda to není. A aby toho nebylo málo, přičteme si k tomu šílenou stravu plnou cukrů, s nedostatkem vitamínů, minerálu a kvalitních bílkovin (tím fakt nemyslím průmyslové maso) a často špatný pitný režim.

boky a pánev jako sídlo naší síly i n-emocí
boky a pánev jako sídlo naší síly i n-emocí

Měla jsem tu čest učit se od Dr. Rocio Alarcon – respektované etnobotanistky, která žila přes 30 let s domorodými kmeny v džungli a také tradiční porodní báby a kurandery (šamanky). Rocio nádherně mluvila o tom, jak velký potenciál se v pánvi a děloze ženy nachází. Jako ženy bychom si měly tohoto pokladu vážit a pečovat o něj nejen s pomocí rituální péče La Cerrada, která spočívá v energetické masáži bříška a práci s boky nejen s pomocí šátku.

Rocio tvrdí, tak jako většina těch, kteří se o ženské zdraví zajímají, že:

 ženy si ukládají své emoce – vztek, ublížení, stres, strach .. do svých boků. Jen žena se prý otočí k muži, který ji ublížil bokem, ne zády.

Tohle názorné uvědomění, když to Rocio předváděla pantomimicky bylo pro tuhle pravdu zásadní. Vím a cítím, že to tak je, ale když to ukázala, secvaknul mi zase další kousek skládačky. Chlapi, když se naštvou, tak odejdou a nebo si dají do zobáku. My ženy si to s sebou umíme „krásně“ táhnout a nastavovat své boky, aby nás chránily.

A boky drží naše tělo, udržují rovnováhu, určují náš krok, z nich vychází naše páteř, naše stabilita, naše opora. Cokoliv se kdekoliv v těle vychýlí z rovnováhy, promítne se to právě do oblasti podbřišku a boků. Protože tam je náš střed, ta naše síla.

Sama se zabývám masáží bříška a hýždí už několik let a se svým manželem se na masáž pro ženské zdraví zaměřujeme a vidím, jak obrovské potíže se mohou v těchto místech shromažďovat a zároveň jaký přístup k práci s tělem a n-emocemi, které z této oblasti vycházejí, máme.

Dopřejte si proto skutečně vědomou péči o své bříško.
Pečujte fyzicky i emočně o svůj střed, abyste byla silnou a zdravou ženou v síle vám vlastní.

Stačí třeba úžasná ozdravující samomasáž bříška podle mého staršího videa s následným zábalem z ricinového oleje, který podpoří detoxikaci a aktivaci lymfatického systému a jednoduše a efektivně se postará doslova o oživení vašeho lůna.

Můžete zkusit i vaginální napářku, nebo masáže bříška s bylinnou koulí a každé ženě doporučuji alespoň jednou nebo dvakrát ročně dopřát si posvátnou ozdravnou péči La Cerrada.

Ale bohatě stačí si prostě uvědomit, co vaše ženství a děloha znamená pro vás 😉 Ono to totiž není tak jednoduché .. sednout si a myslet na sebe a na svou dělohu. Věnovat si PLNOU POZORNOST třeba 5 minut. Je snažší zajít si někde na víkendový kurz a nechat na sebe něco nebo někoho působit.

Jenže o tom to není ženy 😉 Klíč k vlastnímu zdraví máme jen my. Nikdo jiný.

S láskou
Eva.

Pocházím z jižních Čech, z oblasti zvané Česká Kanada. Žiji u hlubokých lesů, rozlehlých luk a nespočtu rybníků. Miluji přírodu a nacházení harmonie v ní i nás samých. Propaguji holistický přístup k péči o ženské zdraví nejen s použitím bylin. Ctím tradice a jednoduchý život.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů