Mícháte si své bylinné směsi? Ať už byliny samy sbíráte, nebo kupujete, je dobré vědět, jaké jsou zákonitosti míchání bylin, abychom získali co nejlepší účinky na tělo i duši. Pojďme se tedy podívat na základní pravidla k míchání bylin, která vycházejí jak z vědeckého pojetí bylinářství, tak z tradice moudrých žen.
Méně je více!
Tohle je absolutně základní bylinářské pravidlo a nezáleží na tom, zda mícháte směs pro čaj, tinkturu a nebo třeba vaginální napářku.
Žádná babka kořenářka by vám nikdy nenamíchala směs z přehršle bylin. Víte proč?
Protože každá bylina je naprosto komplexní a i když už značnou část účinných látek na chemické úrovni známe, stále většinou neznáme mechanismus působení výsledného účinku bylin. Jednoduše řečeno – extrakt z vitamínu C, nemá v těle stejné účinky jako vitamín C v paprice. Protože v paprice je vitamín obklopen dalšími látkami, které pomáhají.
Je to taková parta přátel, která nefunguje tak dobře, když jeden odejde .. natož když se partu snaží nahradit jeden člen. To prostě není ono, že?
Jde však také o holistické působení bylin. Nejen tradiční čínská medicína, ale i tradiční evropské bylinářství a šamanismus pracují s energií rostlin. Každá rostlina působí jinak, protože má jinou „povahu“.
Představte si chutě – kyselé, sladké, slané, hořké, pálivé … každá tahle chuť má jinou energii, vnímáte to? Teď si představte, že chcete uvařit jídlo hodné šéfkuchaře.
Budete dochucovat velmi precizně tak, aby jste podtrhli přirozenou chuť pokrmu a jednotlivá ochucovadla spolu ladila a pomohla dosáhnout kýženého harmonického výsledku.
Nikoho by asi nenapadlo, že každá chuť má svůj význam a strávník si vybere to, co potřebuje a tak tam nahážeme všechno, hlava nehlava 😉
Takhle nějak to funguje s bylinami.
Jak tedy míchat?
Určete si svůj hlavní cíl. Někdy to trvá, někdy máme pocit, že potřebujeme řešit vše, ale věřím, že vždycky je něco, co vás napadne jako první. To je to, co potřebujete řešit hned 😉 vaše tělo i mysl totiž ví nejlépe.
A pak si vezmete ještě dílčí cíle, které se vážou na ten hlavní problém.
Vybereme vhodné byliny, které máme k dispozici. Vypíšeme si všechny na ten daný problém a pak vybíráme ty, které se shodují ve více katergoriích a třeba doplňujeme ještě tím, co potřebujeme, ale neshoduje se ve více kategoriích.
A mícháme.
Je vhodné mít k dispozici kvalitní herbář, nebo knihu o bylinách, ze které můžete čerpat potřebné znalosti o účincích bylin i jejich přípravě.
DOPORUČENÍ: Nejen pro začátečníky doporučuji Herbář od Anděliky k Žindavě a krásnou knihu Bylinky pro ženy z nabídky našeho obchůdku.
Pojďme si to ukázat na konkrétním příkladu
Žena 30 let, nepravidelný cyklus, zimomřivá, menstruace je dlouhá 5-7 dní, špinění před a po menstruaci.
Když se na to podíváme holisticky, zjistíme, že žena je vyčerpaná, v nedostatku tepla a je rozrušená, má hodně stresu.
Potřebujeme jí tedy hlavně zahřát, uklidnit a nastartovat zdravý cyklus. Protože s tím zahříváním se to zase nemůže přehánět, jako hlavní cíl se nám zjeví harmonizace cyklu.
Najdeme si bylinky, které ovlivňují :
- Menstruační cyklus – kontryhel, drmek, maliník, šalvěj, řebříček, černohlávek, jetel, majoránka, měsíček
- Zahřívací – mateřídouška, šalvěj, tymián, oregáno, rozmarýn
- Zklidnění – mateřídouška, třezalka, srdečník, majoránka, oregáno, měsíček
všimli jste si, že některé byliny se opakují? Ano tyhle vybereme určitě, protože vystihují náš „obraz“ – naše potřeby.
TIP: Mezi bylináři napříč světadíly se traduje použití lichého počtu bylin – lichá čísla jsou magická. 3, 7 , 9 .. znáte z pohádek. Tak proč toho nevyužít a nedržet se tradice? Je pěkné vnést do svého bylinaření i trochu té Magie.