Vytváření bylinných směsí – návod

Mícháte si své bylinné směsi? Ať už byliny samy sbíráte, nebo kupujete, je dobré vědět, jaké jsou zákonitosti míchání bylin, abychom získali co nejlepší účinky na tělo i duši. Pojďme se tedy podívat na základní pravidla k míchání bylin, která vycházejí jak z vědeckého pojetí bylinářství, tak z tradice moudrých žen.

Méně je více!

Tohle je absolutně základní bylinářské pravidlo a nezáleží na tom, zda mícháte směs pro čaj, tinkturu a nebo třeba vaginální napářku.
Žádná babka kořenářka by vám nikdy nenamíchala směs z přehršle bylin. Víte proč?

Protože každá bylina je naprosto komplexní a i když už značnou část účinných látek na chemické úrovni známe, stále většinou neznáme mechanismus působení výsledného účinku bylin. Jednoduše řečeno – extrakt z vitamínu C, nemá v těle stejné účinky jako vitamín C v paprice. Protože v paprice je vitamín obklopen dalšími látkami, které pomáhají.
Je to taková parta přátel, která nefunguje tak dobře, když jeden odejde .. natož když se partu snaží nahradit jeden člen. To prostě není ono, že? 

Jde však také o holistické působení bylin. Nejen tradiční čínská medicína, ale i tradiční evropské bylinářství a šamanismus pracují s energií rostlin. Každá rostlina působí jinak, protože má jinou „povahu“.

Představte si chutě – kyselé, sladké, slané, hořké, pálivé … každá tahle chuť má jinou energii, vnímáte to? Teď si představte, že chcete uvařit jídlo hodné šéfkuchaře.

Budete dochucovat velmi precizně tak, aby jste podtrhli přirozenou chuť pokrmu a jednotlivá ochucovadla spolu ladila a pomohla dosáhnout kýženého harmonického výsledku.

Nikoho by asi nenapadlo, že každá chuť má svůj význam a strávník si vybere to, co potřebuje a tak tam nahážeme všechno, hlava nehlava 😉

Takhle nějak to funguje s bylinami.

Jak tedy míchat?

Určete si svůj hlavní cíl. Někdy to trvá, někdy máme pocit, že potřebujeme řešit vše, ale věřím, že vždycky je něco, co vás napadne jako první. To je to, co potřebujete řešit hned 😉 vaše tělo i mysl totiž ví nejlépe.

A pak si vezmete ještě dílčí cíle, které se vážou na ten hlavní problém.

Vybereme vhodné byliny, které máme k dispozici. Vypíšeme si všechny na ten daný problém a pak vybíráme ty, které se shodují ve více katergoriích a třeba doplňujeme ještě tím, co potřebujeme, ale neshoduje se ve více kategoriích.

A mícháme.

Je vhodné mít k dispozici kvalitní herbář, nebo knihu o bylinách, ze které můžete čerpat potřebné znalosti o účincích bylin i jejich přípravě.
DOPORUČENÍ: Nejen pro začátečníky doporučuji Herbář od Anděliky k Žindavě a krásnou knihu Bylinky pro ženy z nabídky našeho obchůdku.

Pojďme si to ukázat na konkrétním příkladu

Žena 30 let, nepravidelný cyklus, zimomřivá, menstruace je dlouhá 5-7 dní, špinění před a po menstruaci.

Když se na to podíváme holisticky, zjistíme, že žena je vyčerpaná, v nedostatku tepla a je rozrušená, má hodně stresu.

Potřebujeme jí tedy hlavně zahřát, uklidnit a nastartovat zdravý cyklus. Protože s tím zahříváním se to zase nemůže přehánět, jako hlavní cíl se nám zjeví harmonizace cyklu.

Najdeme si bylinky, které ovlivňují :

  • Menstruační cyklus – kontryhel, drmek, maliník, šalvěj, řebříček, černohlávek, jetel, majoránka, měsíček
  • Zahřívací – mateřídouška, šalvěj, tymián, oregáno, rozmarýn
  • Zklidnění – mateřídouška, třezalka, srdečník, majoránka, oregáno, měsíček

všimli jste si, že některé byliny se opakují? Ano tyhle vybereme určitě, protože vystihují náš „obraz“ – naše potřeby.

TIP: Mezi bylináři napříč světadíly se traduje použití lichého počtu bylin – lichá čísla jsou magická. 3, 7 , 9 .. znáte z pohádek. Tak proč toho nevyužít a nedržet se tradice? Je pěkné vnést do svého bylinaření i trochu té Magie.

měsíček lékařský
měsíček lékařský

Takže tady máme Mateřídoušku, šalvěj, majoránku, měsíček. Potřebujeme primárně regulovat cyklus a k tomu skvěle patří maliník a kontryhel.

Vybereme tedy základ z maliníku, který je krásně výživný pro naše tělo, ať už jej užíváme jako čaj nebo třeba jako napářku. Je to bylina bezpečná a pro ženy potřebná.
Dále mateřídoušku, majoránku stejným dílem a pak přidáme měsíček. Šalvěje a kontryhele dáme nejméně, protože jde o velmi silné byliny.
Takže poměr třeba 5 maliník, 2 mateřídouška, 2 majoránka, 1 měsíček a 0,5 šalvěj a 0,5 kontryhel.

Pozn.: Jsem známá svým velmi střízlivým postojem ke kontryhelu a proto, jej do směsí nedávám moc, pokud vůbec. Je to totiž velmi silná bylina a v ČR má nějakou zázračnou auru „na cokoliv ženského, kontryhel“, což je vlastně možná pravda, ale už chybí dodatek „s úctou a vědomím, jak správně užívat“. A tak se tady ženy prolívají kontryhelem horem dolem, hlava nehlava a pak se dívíme anovulačním cyklům, rozhozené délce cyklu a podobně.

Poznámka na konec

Je třeba si uvědomit, že v momentě kdy byliny smícháme, dostáváme se při přípravě bylin vždy ke kompromisu. To je daň za kombinaci účinků a dar, který takto byliny dávají. Každá bylina vyžaduje svůj přístup nejen při sběru a sušení, ale také při přípravě. Nemusíme to tak „hrotit“, ale stačí si uvědomit, že listy se připravují jinak než kůra, která se vaří i 30 minut, nebo dokonce citlivé květy které stačí jen spařit.

V momentě kdy smícháme směs, je jasné, že musí jít o kompromis jak v přípravě tak ve výsledném účinku, protože pro některou bylinu už to bude příliš a pro některou zase málo.

Je to opravdová alchymie

Ale není třeba se toho bát 😉 Je však vhodné přistupovat k bylinaření s pokorou a vědomím síly Přírody.

Doufám, že vám můj článek dodal odvahu pustit se do vlastního míchání. No a pokud raději dáte přednost mé namíchané směsi, je tady pro vás náš obchůdek. Ráda vám také namíchám směs na míru vašim potřebám.

S láskou
Eva

Pocházím z jižních Čech, z oblasti zvané Česká Kanada. Žiji u hlubokých lesů, rozlehlých luk a nespočtu rybníků. Miluji přírodu a nacházení harmonie v ní i nás samých. Propaguji holistický přístup k péči o ženské zdraví nejen s použitím bylin. Ctím tradice a jednoduchý život.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů