Jak vám mohou pomoci bylinky v přípravě na porod? Skvěle! Stačí jen vědět, jak na to.
Vaginální napářka, ženská bylinná napářka, yonisteam – to všechno jsou názvy pro jednoduchý způsob péče o ženské zdraví, kdy hrají hlavní roli:
Tento způsob využití bylinek je známý historicky napříč celým světem.
V různých obměnách se napářka používala od latinské Ameriky, přes Afriku až po Čínu.
Ani u nás nejde o nic nového. Před několika lety jsem sdílela na sociální sítě pasáž z české knihy – Knieha lékarská, kteráž slove herbář aneb Zelinář z roku 1517, která napářku zmiňuje a dále jejích účinků využíval také slavný Vincenz Priesnitz.
Vaginální napářka má výhodu v lokálním působení přesně tam, kde potřebujeme – v oblasti vulvy, pochvy, pánevního dna a podbřišku.
Cíleně tedy působí přímo na ženské reprodukční orgány a vše kolem.
Vnitřní užívání bylin je skvělé, nicméně má svá specifika ať už co se bezpečnosti v těhotenství, u porodu a při kojení týče, ale také co se týče vstřebatelnosti účinných látek a jejich mechanismu působení v trávícím traktu.
Jako klinická herbalistka ve své praxi pracuji ve velké míře s vnějšími způsoby užití bylin, ať už jde právě o napářku, sedací koupele, celotělové koupele nebo třeba bylinné masáže.
Protože napářka působí přímo na porodní cesty a podbřišek, najde velké uplatnění právě při přípravě na porod.
Při správné volbě bylin a postupu můžeme dosáhnout úžasných efektů na přípravu porodních cest, uvolnění těla i celkovou relaxaci, která je při přípravě na porod tak důležitá.
Protože jde o proceduru, která připravuje na porod, začínáme až
od 38. týdne těhotenství nejdříve.
U předporodní napářky je z mé praxe nejdůležitější bezpečí a pohodlí. V tomto pořadí. Protože tam, kde se žena necítí stoprocentně bezpečně, není možné dosáhnout pohodlí a ani uvolnění.
Klíčovým je tedy pro nás výběr pomůcek pro napařování. Ideálně či opravdu stabilní stolička.
Žena při kontrakcích může reagovat nepředvídatelně – může se zaklonit, předklonit, rychle postavit, rychle kleknout na zem, prostě cokoliv.
Když si představíme, že sedí rodící nad hrncem s horkou vodou a najednou se takto přemístí, je nasnadě, že musíme zabezpečit, aby se neopařila.
Pokud sedí na židli a nesedí přesně ve středu těžiště, může se stát, že se s prudkým pohybem židle převrátí, což může vést k vylití horké vody s bylinami a nehoda je na světě.
Box nám zaručí opravdu solidní stabilitu – dotýká se země celou plochou po 4 stěnách – ale jeho velkou předností je také to, že pokud by se nedejbože stalo, že by jej žena převrátila (velmi nepravděpodobné), tak obsah hrnce zůstane v boxu a riziko opaření horkou vodou je tak na minimu.
Dále potřebujete samozřejmě vhodné bylinky – k dispozici máme směs, kterou jsem pro vás jako klinická herbalistka se specializací na ženské zdraví a dula namíchala a se kterou mají výborné zkušenosti naše klientky
„Moc děkuji za předporodní napářku a individuální konzultace. Myslím, že i díky bylinkám, se nám naše Laurinka narodila dneska po 6 hodinách pohodového porodu ve vaku blan.“
Lucka Křovíková
Bylinky, mají samozřejmě největší sílu, pokud si je natrháte samy v blízkosti vašeho bydliště (nemyslím uprostřed Prahy či Ostravy 🙂 tam zajeďte raději kousek dál 😉
Pokud dáváte přednost už namíchané směsi, můžete si ji objednat.
Na jednu napářku použijeme hrst bylin – žádné gramy, žádné vážení!
Porod není o číslech, tabulkách a ženy také nejsou ve své přirozenosti moc tabulkově číslenými.
Každá žena má totiž jinak velké ruce, jinak velkou dlaň – přesně to množství, které se vám vejde do dlaně, je vaše jedinečná dávka.
Je individuální, ale minimálně by měla být cca 10 minut. Po té je možné pokračovat při jemném přihřátí – pokud máte hrnec na přenosném vařiči (vejde se do našeho boxu).
Délka jedné procedury by neměla přesáhnout 30 minut.
Pokud jde o napářku před porodem, zabalíme se do dek a odpočíváme alespoň stejnou dobu, jakou jsme si dopřávaly napářku.
Důležité je se jemně otřít bavlněným prostěradlem nebo ručníkem a zabalit se, abychom zabránily „ofouknutí“.
U porodu se stačí jemně utřít a dále pokračovat jak je vám příjemné. Je samozřejmě také vhodné zabránit „ofouknutí“, ale ženám u porodu bývá často teplo a nechtějí se nijak oblékat nebo balit. Uvidíte samy.
Od 38. týdne jako přípravu k porodu i čas pro sebe ideálně alespoň 3x týdně ale i denně.
Pokud chcete použít napářku pro podporu porodního procesu „po termínu“, je možné napařovat i 3x denně. Vždy by ale mělo jít o příjemnou relaxaci a ne jinou formu lékařského vyvolání.
Termín je orientační a znamená, že se miminko může narodit +- 14 dní kolem něj a pořád je ještě „narozeno v termínu“.
Ráda bych řekla, že třeba vědět, že napářka je tradiční metoda přípravy na porod, jde o podporu porodního procesu.
Pomáhá s pomocí jemné síly bylinek a tepla a z mého pohledu také hlavně díky tomu, že ženám dává zapomenout na starosti všedního dne, dopřeje jim uvolnění a klid, chvilku pro sebe a vědomé soustředění na oblast pánevního dna.
Zdánlivě tak snadné, ale pro mnoho dnešních žen tak nedostupné.
Přeji vám, ať se vám s pomocí napářky dostane jemné péče před porodem a zažijete harmonický porod.
S láskou
Eva Fittlová.