Jak na bylinnou lázeň?

Seznámení s bylinnou koupelí nejen pro ženské zdraví

Jako bylinářka nabízím svým klientkám různorodé způsoby využití bylin a jedním z nejoblíbenějších a nejvíce relaxačních ideálních pro každého a doma je bezesporu bylinná koupel.

Bylinná koupel je něco, co si může dopřát opravdu kdokoliv, protože vanu nebo lavor má doma určitě každá z nás 😉 Je vhodným prostředkem pro péči o ženské zdraví, ale také zdraví celé rodiny.

Bylinné koupele jsou starodávnou léčebnou a relaxační procedurou s výbornými benefity pro zdravé tělo i ducha. Dokáží krásně podpořit léčbu spousty potíží, můžeme si jmenovat třeba:

 • Bolestivá menstruace
 • Nepravidelný cyklus
 • Špinění
 • Kvalita menstruační krve – sraženiny, nadměrné krvácení atd.
 • Podpora plodnosti
 • Vyrovnání hladiny hormonů
 • Terapie při depresi, stresu, těžkých životních situacích
 • Péče o hemoroidy
 • Bolesti svalů a kloubů
 • Nemoci kůže – akné, suchá kůže, ekzém, lupénka atd.
 • Péče o jizvy a poranění nejen po porodu
 • Zjemnění příznaků menopauzy
 • Poporodní péče a lepší adaptace pro maminku, péče o pokožku a pupeční pahýl miminka
 • Zlepšení kvality vlasů a vlasové pokožky

Proč dokáže prostá koupel v bylinném výluhu doslova zázraky?

Protože léčebné účinky bylin se do těla dostávají skrze největší lidský orgán a tím je kůže. Doslova celým povrchem svého těla můžeme absorbovat zdraví z přírody. Nejde o cílené působení jen na jedno místo, jako například u vaginální napářky, ale na opravdu celé tělo, takže efekt je sice jemný ale dokážeme takto z bylin dostat maximum, co naše tělo dokáže přijmout.

Přirozeně se bylinné výluhy dostanou také do pochvy a mohou nádherně léčit i uvnitř našeho těla vstřebávání sliznicemi, které je také velmi intenzivní.

V neposlední řadě působí byliny také na kvalitu samotné pokožky a vlasů.

Jaké byliny použít?

Pro začátek se vždy řiďte zlatým bylinářským pravidlem „méně je více“. Pokud se v bylinkách neorientujete s jistotou, volte kombinaci maximálně 5 bylin.

Kontryhel jako jedna z vhodných bylin pro bylinnou lázeň

Můžete začít třeba s těmito:

 • Řebříček – výborná ženská bylina na všechny potíže spojené s dělohou, záněty, výtoky, zakloněná děloha, myomy, chybějící menstruace, ale také třeba hemoroidy, podpora funkce ledvin.
 • Kontryhel – klasika 🙂 Kontryhel jako ochránce žen, pomůže v potížích s menstruací, otěhotněním, nárůstem děložní sliznice atd.
 • Jitrocel – detoxikace, hojení
 • Kostival – bolesti svalů a kloubů
 • Levandule – účinná relaxace, snížení krevního tlaku,
 • Citronová tráva – energizující, zlepšuje náladu, podporuje bezstarostnou relaxaci, pomůže při potížích s žaludkem, při horečce.
 • Mateřídouška – mírní menstruační křeče, pomáhá při potížích s menstruací obecně, řeší hematomy, výborná prevence i terapie onemocnění dýchacích cest, rozpouští hleny, uklidňuje,

Ale můžete použít třeba také kopřivu, dubovou kůru, arniku, růži, heřmánek, měsíček, chrpu, šalvěj, jetel červený květ, jasmín, černohlávek, damiánu … cokoliv cítíte, že potřebujete. Můžete si také objednat připravenou směs v balíčku na konkrétní obtíže, nebo si nechat směs do bylinného balíčku namíchat.

Bylinný balíček lázeňský mé výroby

Jak si připravit bylinnou lázeň?

Postupů je mnoho a vy kteří mne už znáte víte, že nebudu tvrdit, že můj je jediný správný 😉 Správný je ten, který si najdete a vyzkoušíte sami.

Vždy je vhodné k lázni přistupovat jako k nádhernému prostoru sama pro sebe, k rituálu na oslavu svého těla, svého ženství. Můžete si určit záměr, se kterým lázeň podstupujete a v průběhu koupele meditovat na své téma. Nebo prostě jen být a užívat si ten relax.
Udělejte si čas pro sebe, vyhraďte si ideálně hodinku s veškerou přípravou, lázní a následným odpočinkem. Nachystejte si svíčky, vaši oblíbenou hudbu nebo úplné ticho a směle do toho 😉

Já mám nejlepší zkušenosti s touto variantou:

 • Připravíme si bylinný balíček, který má zhruba 150 – 200 gr se sušenými bylinami. Ten necháme nasáknout ideálně min 6 hodin předem. Do minimálně 3,5 l hrnce nalijeme vodu a vložíme kouli, aby mohla nasáknout – důležité je tedy mít hrnec dostatečně vysoký, aby se balíček mohl opravdu celý potopit. Vody by mělo být trochu více, protože bylinky trochu zvětší svůj objem.
 • Nasáknutý balíček i s nálevem přivedeme v hrnci pod pokličkou k varu a vaříme zhruba 5 minut. Toto je doporučená maximální doba, následně už se znehodnocují některé prospěšné látky a to nechceme. Ideálně je jenom krátce prohnat varem a odstavit z plotny, dát pod pokličku a nechat těch 5 minutek ještě vylouhovat.
 • Mezi tím, co se nám bylinky louhují nebo vaří si napustíme teplou lázeň. Teplota vody by měla být ideálně 36-40°C, abychom mohli čerpat všech benefitů bylinné lázně, kdy jedním z nich je samozřejmě také působení horké vody, která uvolňuje tělo i ducha a otevírá póry pro lepší přijímání účinných látek.
  Vody napustíme tak, abychom měli hladinu pod srdcem.
  Lidé s kardiovaskulárním onemocněním by měli horkou bylinnou koupel nejprve konzultovat se svým lékařem. Bezpečná varianta i pro tyto z vás je koupel po bedra – tak aby byly ponořeny ledviny – a polévání se.

Příprava lázně

 • Před vlastní bylinnou lázní je dobré se umýt ideálně neparfemovaným přírodním mýdlem.
 • Doba lázně je minimálně 20 minut. Nemám ráda časové limity a věřím, že poznáte, kdy vám lázeň je a není příjemná.
  Pokud vám voda ve vaně chladne, jednoduše si připusťte horkou vodu 😉
  Ve vaně je možné mít lehké občerstvení – ovoce, olivy, sýr, prostě něco na zobání, bez náročného kousání, bez nepříjemného aroma, které by narušilo vjemy z koupele.
  A můžete si s sebou vzít i pití – čaj, vodu, nebo třeba sklenku dobrého vína 😉
 • Můžete podpořit vstřebávání účinných látek pomocí jemné masáže bylinným balíčkem, která funguje jako peeling a účinné prokrvení pokožky. Následně můžete ke konci lázně balíček přiložit na bříško, srdce nebo nějaké bolestivé místo a využít benefitu koncentrovaného tepla z bylinného balíčku.
 • Pokud byste ráda pečovala i o své vlasy, dopřejte si jemnou lázeň i pro ně. Ponořte se s obličejem nahoru tak, abyste nechala vlasy volně plavat ve vodě. Můžete podpořit léčebný účinek jemnou masáží pokožky hlavy pomocí bříšek prstů.
 • Nezapomeňte si ve vaší lázni omýt také obličej, krk a zátylek. Je třeba omýt se celá a nezapomenout na žádnou část svého těla. Ono se vám odvděčí 😉
 • Po koupeli se neomývejte, nenatírejte krémem a podobně. Tělo jemně osušte, zabalte se ideálně do prostěradla či deky a nechejte doznít účinky bylinné lázně.
 • Mějte u sebe dostatek tekutin! Ač lázeň ve vodě, tělo po této obrovské dávce přírodních léčiv potřebuje zavlažit a posílit metabolismus. Ideální je čistá voda nebo čaj, třeba bylinkový J
 • Nezapomeňte omýt vanu a bylinky s úctou vysypte na zahradě a navraťte je přírodě. Pomocníka do záchodu vylívat nemusíme J Ale když nemůžete, nic se nestane 😉

Jak často?

Čím častěji, tím lépe 🙂 Ne třikrát denně se opravdu máčet nemusíte 😀 ale je vhodné z preventivních důvodů zařadit bylinné koupele minimálně jednou za 14 dní. Ideálně před menstruací a po ní. Můžete i uprostřed cyklu, pokud si přejete řešit obtíže spojené s cyklem.
Pokud potřebujete podpořit imunitu, je vhodné rodině naordinovat lázeň alespoň jednou týdně.
Kdo chce řešit nějaké rozsáhlejší problémy, doporučuji lázeňskou kůru na měsíc až tři, kdy se v začátku koupeme 2-3x týdně a následně snižujeme intervaly na jednou za týden až skončíme u jednou za 14 dní.

Věřím, že když jednou bylinnou lázeň vyzkoušíte, zamilujete si jí tak jako já a mnoho mých klientek a stane se součastí pravidelné péče o vaše tělo i duši. Zakoupit můžete ZDE >>

A o poporodní koupeli pro maminku a miminko se rozepíši v následujícím článku 😉

Miluji přírodu a nacházení harmonie v ní i v nás samých. Jsem bylinářka se zaměřením na ženské zdraví a dula. Propaguji holistický přístup k péči o ženské zdraví nejen s použitím bylin. Působím v Rožnově pod Radhoštěm, přednáším po celé republice a poskytuji konzultace online i osobně.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů