Sama napářku znám od nějakých 4 let, takže .. dlouho 🙂 a tak jsem za tu dobu prošla vyhodnocováním, co je vhodné a co ne a pomůžu vám ušetřit „pokus-omyl“ čas, energii, ale i peníze za nevhodné pomůcky nebo materiál k výrobě.
Jde o jednoduchý a efektivní způsob péče o ženské zdraví s pomocí vody a bylin. Výhoda napářky je v tom, že působí přesně tam, kde potřebujeme – na sliznice pohlavních orgánů, vulvu, hráz, a celý podbřišek.
Je dostupná, snadná a efektivní.
a mnoho dalšího, jak jsem psala ve svém článku.
Nejde o nic nového, našla jsem o ní zmínku ve jedné z nejstarších českých bylinářských knih z roku 1517 a zmiňuje ji i skvělý léčitel Vincenz Priessnitz v rámci své legendární vodoléčby pod pojmem parní sedací koupel.
Vždy šlo o různé modifikace přizpůsobené na míru konkrétní ženě, situaci i jejím možnostem.
Za hranicemi můžeme tento způsob péče o ženské zdraví najít například v Mexiku, Koreji, Africe a prakticky všude tam, kde je k dispozici voda, teplo a byliny. Každá země má své specifické způsoby použití, indikace, kontraindikace i užité byliny.
Abyste si vychutnaly skutečně bezpečné a hlavně zdravotně nezávadné napařování v pohodlí vašeho domova, bude první volbou MASIVNÍ DŘEVO. Vhodný je například dub, buk, ale i ovocné stromy jako švestka, třešeň nebo lípa, smrk je také možný, ale je s ním velká práce, protože obsahuje takzvané smolníky – laicky jsou to jakési „póry“ ve dřevě, ze kterého odchází smůla. Smolníky je třeba vybrat a důkladně utěsnit, abyste se v průběhu své napařovací chvilky nepřilepily.
Je třeba si uvědomit, že materiál je vystavován působení hned tří zátěžových faktorů:
Tohle pro dřevo nejsou kamarádi a pokud je navíc dřevo nějakým způsobem lepené, je to zdravotní problém.
Mezi lepené dřevo, které se pro běžného člověka tváří jako masiv, patří spárovka a překližka. Jde o levnou náhražku masivního dřeva.
Pokud neseženete lepené dřevo, které je certifikováno KONKRÉTNĚ pro užití za působení tepla, vlhka a ideálně i potu, raději zvolte kvalitní masiv.
je „je jednovrstvá deska z masivního dřeva, která se lepí z lamel různých tlouštěk a délek a k jejímu slepení se používají disperzní a polyuretanová lepidla.“, jak píšou zde.
I když se dnešní výrobci snaží používat co nejméně škodlivá lepidla, vždy je to chemie.
Já si nedovedu představit, že se posadím nad hrnec s bylinami za účelem péče o ženské zdraví s pomocí přírody a mimo účinných látek se do mého těla budou vstřebávat i „disperzní a polyuretanová lepidla“
BLE!
Jasně, sehnat kvalitní masiv s dost velkou plochou pro výrobu sedátka není vůbec tak snadné, jak se může zdát. Pokud teda nemáte vlastní stromy a nesušíte si své dřevo na výrobu nábytku. My jo, ale to je na dlouho a ne každý má tu možnost a ne pro každého je masiv finančně dostupný.
Takže překližka je sice opět lepená lepidly a dá se sehnat i v tzv. eko kvalitě, ale pořád je tady to ALE – je schválená pro použití v přímém kontaktu s teplem, vlhkem a potem na tak citlivou oblast jakou jsou intimní partie?
Domácího kutila by napadlo použít pro výrobu napařovací pomůcky třeba truhlářskou překližku, ale „Nehodí se do vlhkého a mokrého prostředí.“ jak píšou na stránce www.nabytek.cz
Protože spárovka je lepená po celé ploše, kdežto překližka je vrstvená na sebe. Tedy všechny tyto rizikové faktory působící na dřevo působí u překližky pouze v oblasti otvoru na sedátko (tam kde je řez do překližky), kdežto u spárovky působí na celé ploše.
Nedejbože pokud si ze spárovky vyrobíte box – dokonalá sauna s lepidly. BRRRR!
Protože ne každá žena si může dovolit naše výrobky z masivu a chceme, aby napářku mohla vyzkoušet každá žena, máme v nabídce i prkýnka z co nejméně problematické překližky. Je ale třeba mít na paměti, že „košer“ to není a ideální je sedátko z masivu.
Takže informace k materiálu bychom měly. Teď jak na to?
Stačí deska o rozměrech cca 40*30 cm, do které vyříznete otvor cca 10-15 cm buď kruhový, nebo třeba tématický kosočtverec.
Nezapomeňte všechno dokonale obrousit – třísku v zadnici fakt nechcete 🙂
Opět máme varianty od zdravotně nezávadné, po super chemickou. Jasně, že už víte, že chemii nebrat, takže jenom krátký výčet:
Takže zase ono „zákeřné trio“ – teplo, vlhko, pot – fyzika a chemie jsou neúprosné a jakýkoliv lak nezaručuje svou stálost a tím i zdravotní nezávadnost za těchto podmínek pro kůži a sliznice.
Pokud najdete chemický výrobek, který je v těchto podmínkách zdravotně nezávadný, budu ráda za tip.
Z venku, pokud si vyrábíte napařovací box, můžete na část stojící na zemi použít samozřejmě barvu dle vašich preferencí, i když vždycky platí čím přírodnější a zdravotně nezávadnější, tím lepší. Tady už ale nátěr není tak exponovaný onomu triu, takže nemusíme být zas až tak opatrní.
Teď už víte, jaký si vybrat materiál, jaké jsou základní jednoduché rozměry a čím je vhodné napařovací pomůcku natřít.
Budu ráda, když se pochlubíte se svými vlastními výrobky nebo improvizovaným řešením na napářku.
Jsme národ kutilů a ne neprávem.
Já začnu s naším boxem ideálním nejen pro předporodní napářku pro svou skvělou stabilitu, ale také proto, že konstrukce boxu neztrácí zbytečně teplo a napářka tak vydrží déle teplá.
Sedátko z tohoto modelu je vyrobeno ze smrkového masivu, tělo z bukové překližky.
Krásné tvoření a posed na vašem vlastním sedátku.